Araştırma: Oyun dünyasının yeni üyeleri 55-64 yaş aralığında

0

Global Web Index tarafından yapılan araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 86’sı, interneti oyun oynama amacıyla kullanıyor. Araştırmaya göre, oyun oynamaya başlayanların yüzde 32’si 55-64 yaş aralığındaki insanlardan oluşuyor.

Oyun oynamak, son dönemin en trend ‘dijital’ alışkanlıkları arasında. Gerek mobil cihazlar, gerekse konsol ve PC platformlarında oyun, evlerde daha yoğun şekilde geçirilen zamanların dostu adeta. Bu kapsamda yürütülen çeşitli araştırmalar ise oyun oynama ile ilgili yaş aralığının şaşırtıcı derecede genişleyip farklılaştığına işaret ediyor. Bu kapsamdaki en yeni araştırmalardan biri de Global Web Index imzası taşıyor.

Global Web Index’in raporuna göre, internet kullanan insanların yüzde 86’sı, interneti oyun için kullanıyor. Oyun oynayanların yüzde 76’sı akıllı telefon, yüzde 46’sı laptop, yüzde 38’i masaüstü bilgisayarları tercih ediyor.

Kadınlar ve evliler de oyuna geldi

Farklı demografik gruplara hitap eden oyun dünyası, karantina döneminde insanların alternatif sosyalleşme alanı olarak görülmeye başlandı. Araştırmada dikkat çeken bulgulardan biri, yüzde 32’lik oranla en fazla 55-64 yaş grubundaki insanların oyun oynamaya başlamış olması. 2018-2020 yıllarını kapsayan süreçte oyun oynamaya başlayanlar arasında kadınların oranı yüzde 14 artarken, evliler içinde oyun dünyasına yeni girenlerin oranı yüzde 11 büyüdü.

2023’te 200 milyar doları aşacak

Oyun endüstrisinin, 2023’te 200 milyar dolarlık hacme erişmesi bekleniyor. Oyun sektörü aynı zamanda taşıdığı  potansiyelle her ülkeden ve her yaştan insana hitap edebiliyor.

Cevap bırakın