Araştırma: Müzikle tüyleri ürperenlerin beyin yapısı farklı olabilir

0

Müzikle fiziksel ve duygusal bağ kuranların farklı beyin yapısına sahip olduğu keşfedildi.

Müzik, binlerce yıldır insanoğluyla birlikte. Günümüzde Spotify, Apple Music, YouTube gibi platformlar üzerinden bolca dijital formda ama her zaman çeşitli etkilerle ulaşıyor. Bir bilimsel araştırma sonucu ise müzikle fiziksel veya duygusal bağ kuran kimselerin, diğerlerinden daha farklı beyin yapısına sahip olduğuna işaret ediyor.

Harward Üniversitesi’nden eski bir lisans öğrencisinin gerçekleştirdiği testte deneklere Led Zeppelin’in’Whole Lotta Love’ adlı parçası dinletildi ve bu sırada beyin taramaları alındı. İlgili müzik klibini haberin devamında görebilirsiniz…

Müzikle bağ kuran kimselerin, diğerlerine göre farklı beyin yapısı sergilediği keşfedildi. İşitme korteksinde duyguları işleme alan daha yoğun sinir yoğunluğunun söz konusu olduğu ortaya çıktı. Elde edilen bulgular Oxford Academic ve Neuroscience’da yer buldu.

İlgili makalede müzikle birlikte ‘tüylerin ürpermesi’ ve duygusal olarak etkilenme durumlarının, daha güçlü ve verimliliği yüksek bir beyne sahip olunma olasılığını artırdığı belirtildi.

Araştırma, büyük boyutlara sahip olmamakla birlikte belirli reaksiyonlara neden olan şarkıların etkilerini ortaya koyacak yeni araştırmalar yürütülmesi hedefleniyor. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde müziğin daha etkin kullanımı ise bir diğer önemli hedef durumunda.

MediaMarkt‘taki her bütçeye uygun ses sistemlerini incelemek ve online alışverişle satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın