Araştırma: Her 4 işletmeden 3’ü uzaktan çalışma modeline geçti

0

Dell Technologies’in Türkiye’de hayata geçirdiği araştırmanın sonuçlarına göre pandemiden önce uzaktan çalışma sistemi ile işlerini yürüten şirketlerin oranı yaklaşık olarak yüzde 31’ken, bu oranın 2020 yılı sonunda yüzde 76,8’e yükseldiği görülüyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, her alanda olduğu gibi teknoloji ve dijitalleşme alanlarında da etkilerini göstermeye devam ediyor. Dell Technologies’in Akademetre ile iş birliği yaparak hayata geçirilen araştırmaya göre pandemiyle birlikte şirketler için işlerini normalden daha hızlı bir şekilde dijital ortama taşıma ihtiyacı doğdu. Araştırmada, pandemiden önce uzaktan çalışma sistemi ile işlerini yürüten şirketlerin oranı yaklaşık olarak yüzde 31’ken, bu oranın 2020 yılı sonunda yüzde 76,8’e yükseldiği görülüyor.

Uzaktan çalışma sistemine geçen şirketlerin sayısı her ne kadar fazla olursa olsun, bu sisteme kalıcı olarak geçmeyi ve pandemiden sonra da devam ettirmeyi planlayan şirket sayısı azınlıkta. Bu sisteme kalıcı olarak geçiş yamayı düşünmediklerini söyleyen şirketlerin oranı ise yüzde 72. Şirketlerin ofislere geri dönme isteğinin altında ise yüzde 28 oranında veri gizliliği ve güvenliği konusundaki endişeler ve şirket içindeki uzmanlık eksikliği yatıyor.

Pandemi teknolojik yatırım önceliklerini değiştirdi

Orta ve büyük ölçekli kurumsal firmaların C-Level yöneticileri ile yapılan 240 görüşme sonucu ortaya çıkan veriler, pandeminin aynı zamanda her 10 şirketten 5’inin yatırım önceliklerini de belirlediğini gösteriyor. Araştırmaya katılan şirketlerin Covid-19 sebebiyle öncelik verdiği teknolojik yatırımlar arasında yüzde 27, 5 ile veri yönetimi ve analizine dair teknolojilerin yanı sıra siber güvenlik ve gizlilik ile ilgili yatırımlar ilk sırada yer alıyor. Yine uzaktan çalışma sistemine geçiş ile doğru orantılı olarak çoklu bulut ortamı için yapılan yatırımlar ise üçüncü sırada bulunuyor. Bu döneme en az yatırım yapılan alan ise şu an için 5G altyapısı olarak son sırada yer alıyor.

Cevap bırakın