Arama motorlarının bilinmeyen özelliklerini keşfedin!

0

Arama motoru denilince hepimizin aklına ilk olarak Google geliyor. Ancak daha derinlemesine araştırma yapmak ve verilerini paylaşmak istemeyenler için farklı arama motoru alternatifleri mevcut. Peki siz ne aramıştınız?

Güçlü algoritmaları, kullanıcı dostu reklam platformu ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimiyle Google, dünyanın ve en popüler arama motorlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik artık sadece bir arama motoru değil, bir teknoloji şirketi olarak ücretli hizmetler de sunuyor. Ancak, daha derinlemesine bir arama deneyimine ihtiyaç duyarsanız oldukça iyi alternatifler sizi bekliyor.

İşte Google’a alternatif arama motorları…

Yandex

Yandex, Rus İnternet kullanıcılarının yüzde 53’ünden fazlası tarafından kullanılan, Rusya’daki en popüler arama motoru. Ayrıca Belarus, Kazakistan, Türkiye ve Ukrayna’da da kullanılıyor.

Yandex genel kolay kullanımı kolay bir arama motoru. Ekstra bir bonus olarak, oldukça hoş araçlardan oluşan bir paket sunuyor.

Örneğin, bulut depolama hizmeti olan Yandex Disk kullanıyorsanız, kişisel dosyalarınızı doğrudan arama motorunun arama çubuğundan arayabilirsiniz. Oldukça güzel ve faydalı bir özellik. Bunun dışında Yandex’in Türkiye’deki en güçlü servisi Yandex Navi. Uygulamada çeşitli markalarla işbirliği yapılıyor ve harita üzerinde markaların tanıtımlarını görebiliyorsunuz. Örneğin geçtiğimiz günlerde Dominos ile bir çalışma yapılmıştı. Çalışma kapsamında harita üzerinde Dominos restoranlarını görebiliyorsunuz. 

Bing

Bing (daha önce bilinen adıyla Live Search, Windows Live Search ya da MSN Search), Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir arama motoru. 2009 yılında Microsoft tarafından ilk lansmanı yapıldığında “alışkanlıkları değiştirme” iddiasıyla yola çıktı. Şu an dünyanın ikinci büyük arama motorudur. Bing, Türkçe dahil 40 dilde kullanılabiliyor.  Microsoft CEO’su Steve Ballmer , Bing hakkında şöyle söylüyor: “Dünyanın 2. bir arama motoruna ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bing bir arama motorundan çok, bir karar verme motorudur.” 

Türkçe içerik konusunda yeterli sonuç olmadığı için Bing çok fazla tercih etmiyorum. Ancak arama motorlarında gerçekten aradığımızı bulabilmek için Ballmer’ın da söylediği gibi bir karar verme motoruna ihtiyacımız var. Genellikle black hat seo teknikleri ile arama motorları manipüle edilip, birçok firma birinci sayfaya ve  birinci sıra yükselebiliyor. Bu yüzden aslında ilk sıralarda ulaştığınız bilgiler, bizi ihtiyacımız olan bilgiye götürmeyebilir. 

DuckDuckGo

Mahremiyetinize ve verilerinizin gizliliğine önem veriyorsanız, DuckDuckGo tam da size göre bir arama motoru! 

DuckDuckGo kişisel bilgilerinizin hiçbirini toplamaz veya saklamaz. Bu, sizi bilgisayar ekranından izleyen kötü niyetli kişiler için endişelenmenize gerek kalmadan aramalarınızı huzur içinde yapabilirsiniz.

DuckDuckGo, tarama alışkanlıklarını ve kişisel bilgilerini gizli tutmak isteyenler için mükemmel bir seçim. Türkçe arama sonuçları da hiç fena değil. Denemekte fayda var. 

Ecosia

Dünyadaki ağaç katliamına “DUR” demek istiyorsanız, o zaman bu çevre dostu arama motoruna göz atın!

Bu bir sürpriz olabilir, ancak Google aramalarınız aslında biraz CO2 oluşumu için katkıda bulunuyor.

Bu sorunla savaşmak için Ecosia, arama motoru sorgularından elde edilen gelirleri ağaç dikmek için kullanır. Tipik olarak Ecosia’nın yeni bir ağaç dikmek için yaklaşık 45 aramaya ihtiyacınız vardm.

Internet Archive

Wayback Machine, eski web sitelerini araştırmak için mükemmel bir araç, ancak çok daha fazlasını sunuyor. 

Adından da anlaşılacağı gibi, bu arama motoru, milyonlarca ücretsiz video, kitap, müzik ve yazılım dahil olmak üzere çok sayıda belgelenmiş malzeme koleksiyonunu sorguluyor ve şuanda ulaşamadığınız pek çok bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. 

Temel olarak, Internet Arşivi, hayal edebileceğiniz hemen her şeye erişebileceğiniz geniş bir çevrimiçi kütüphanedir.

Twitter

Twitter’ı gerçek zamanlı bir arama motoru olarak da düşünebiliriz. Acil bir durumda, dakika dakika güncellemeleri için gitmek için mükemmel bir yer. Google’da bunun farkında olacak ki arama sonuçlarına artık tweetleri de dahil ediyor. Ancak gene de son dakika gelişmelerini anında takip etmek istiyorsanız, doğrudan Twitter’da arama yapabilirsiniz. 

 

Cevap bırakın