Aracınıza ve Ehliyetinize Yazılan Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır?

0

Trafik CezalarıTrafik cezaları hayatımızın bir parçası ve hepimiz trafik kurallarına uymadığımızda başımızın trafik cezaları ile derde gireceğini iyi biliriz. Buna rağmen araba kullanırken bazen bilerek bazen de farkında olmadan hız sınırını aşar, hatalı sollama ve şerit ihlali yapar veya yasak yere park ederiz. En çok yaptığımız bir kural ihlali de emniyet kemeri takmamak ve alkollü araç kullanmaktır.

Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezaları bulunduğunuz şehirdeki vergi dairelerinden ve online ödeme yapabileceğiniz web siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Eğer size kesilen trafik cezalarını ceza size ulaştıktan sonraki 1 ay içerisinde ödediğiniz takdirde %25 oranında bir erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. İlk bir ay içinde ödenmeyen trafik cezalarına ise geç ödeme ceza faizi işlemeye başlar.

Kesilen cezayı eğer vergi dairelerinden değil de online olarak ödemek isterseniz e-devlet portalı, internet bankacılığı ve https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx adresi üzerinden hem sorgulamasını hem de ödemesini yapabilirsiniz.

Nasıl Sorgulama Yapabilirim?

e-Devlet Portalı Üzerinden Sorgulama

– e-Devlet Portalı’na giriş yapılır.

– e-Hizmetler bölümüne tıklanır.

– Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü seçilir.

– “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” başlığı seçilerek plakanıza yazılmış olan trafik cezası sorgulanır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Sorgusu Sayfası Üzerinden

www.egm.gov.tr adresinden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesi üzerinden araç sorgusu sayfasına ulaştığınızda plakanızı girerek kesilen bir trafik cezası olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Buradaki bağlantı da sizi e-Devlet Portalı’na yönlendirecektir. Buradan karşınıza çıkan seçeneklerden araç plakanıza veya sürücüye yazılan ceza sorgulama başlıklarını seçerek istediğiniz sorgulamayı yaparak kayıtlara geçmiş bir cezanın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Vergi Dairesi, Banka ve PTT Yoluyla Trafik Cezası Ödeme

Eğer online ödemenin dışında bir ödeme yöntemi kullanmak isterseniz elbette alternatif ödeme kanalları bulunuyor. İstediğiniz takdirde vergi dairesi, banka şubesi veya PTT şubesine giderek TC kimlik numaranızı kullanarak trafik cezanızı ödeyebileceğiniz gibi başka biri de sizin yerinize cezayı ödeyebilir.

Özetle

Tüm bu sorgulamaları online bir biçimde yapabilmek için mutlaka e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa hiç zaman kaybetmeden size en yakın PTT şubesine uğrayarak e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa yukarıda belirttiğim kurumlara gitmek zorunda kalacaksınız. 

Cevap bırakın