Araç İçi Kamera Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

0

Araç içi kamera

Araç içi kamera, aracınızın ön camına takılarak aracın çakmağından veya elektrik sisteminden güç alarak araç dışını ve(ya) içini gösteren cihazlara verilen isimdir. Araç içi kameralar sürücüler için güvenlik sağlayan ve olası kazalarda kanıt sunmak için kullanılan cihazlardır.

Araç İçi Kamera Ne Özelliklere Sahip Olmalı?

Araç içi kameraların farklı marka ve özelliklere sahip değişik modelleri mevcuttur. Gece görüşü özelliği, geniş açı özelliği, araç içi ve dışını kayıt eden çift yönlü kayıt özelliği, hareket algılama özelliği ve dahili GPS özelliği olan modeller ön plana çıkmaktadır. Tüm bu özelliklerin amacı aslında uzun süren yolculuklarda araç güvenliğini üst düzeyde tutmak içindir.

Kaza Anında Kayıt 

Olası kaza anında araçlarda bulunan bu kameraların çektiği video kayıtları kanıt olarak polis veya sigorta şirketiyle paylaşılabilir. Böylece kaza anında olanlar net bir biçimde kayıt altına alındığı için size karşı yapılabilecek yanlış suçlamalardan da kurtulmuş olursunuz.

Hareket Algılama Özelliği 

Satın alacağınız araç içi kamerada mutlaka hareket algılama özelliği olmasına çok dikkat edin. Böylece aracın içindeki kamera bir hareket algıladığı durumda kayıt yapmaya başlayacaktır.

Kameranın Görüş Açısı Önemli

Araç içinde kullanılacak olan kameranın görüş açısı ne kadar geniş olursa daha fazla bir alanı kayıt altına almak mümkün olacaktır. Geniş açıya sahip modelleri kullanarak kayıt anındaki görüş açınızı daha da genişletmiş olursunuz. 

Kameranız Düşük Işıkta Bile Kaliteli Çekim Yapabilmeli

Özellikle geceleri yaşanabilecek kaza, hırsızlık ve vandalizm olaylarında kameranızın gece görüş özelliği yoksa görüntüler çok karanlık ve kalitesiz olacaktır. Araç kamerası satın alırken hem gece görüş özelliği olan hem de görüntü kalitesinin yüksek olan modellere yönelmelisiniz. Tercih edeceğiniz model ayrıca en az 1080P Full HD çözünürlüğe sahip olmalıdır. 

Kameranın Araç İçinde Kablolaması

Aslında kablolama konusu oldukça hassas bir konudur. Araç kameranızı aracınızın elektrik sistemine bağlamanız gerekecektir. Araçların çoğunda kontak kapalı durumdayken kameraya güç gitmeyeceği için kamera çalışmayacaktır. Kameranız park modunda da çalışsın istiyorsanız kameranın sürekli olarak bir güç kaynağına bağlı olmasını sağlayın. 

Hafıza kartı Seçimi

Araç içi kamera kullanıyorsanız 64 GB hafızaya sahip bir kart ile 10-12 saatlik yüksek kaliteli sahip görüntüleri saklayabilirsiniz Gelişen teknoloji ile birlikte çözünürlükler arttığı için görüntülerin saklanabilmesi için daha çok yere ihtiyaç vardır. Hafıza kartlarının ise bu yüksek kalitedeki görüntüleri kayıt edebilmesi için daha yüksek hızlara ihtiyacı olacaktır. Bunun için kapasitesi ve okuma-yazma hızı yüksek hafıza kartı seçmelisiniz.

www.mediamarkt.com.tr 

 

Cevap bırakın