Araç içi kamera almak için 5 önemli neden

Araç içi kameralar her anı kaydederek büyük fayda sağlıyor

0

Son yıllarda araçlarında kamera kullananların sayısı oldukça arttı. Özellikle YouTube gibi kanallarda araç içi kamerasıyla çekilmiş birçok videoya rastlamak mümkün. Özellikle Rusya’da hemen hemen herkesin aracında bir araç kamerası bulunuyor. Bu trend tüm ülkelere yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de araç içi kamera kullananların sayısı oldukça arttı. Televizyonlarda haber programlarında dahi bu kameralarla çekilmiş görüntüleri görmek mümkün. Bu yaygınlaşmanın elbette çeşitli nedenleri bulunuyor. Aracınızda neden kamera bulunması gerektiğini kısaca madde madde sizlere açıklamaya çalıştım.

  • Araç içi kameraların görüntü kalitesi ve imaj stabilizasyonu oldukça gelişti. Full HD’nin yanı sıra 4K kayıt yapan kameralara da rastlamak mümkün. İşte bu görüntü kalitesi sayesinde herhangi bir kaza durumu net bir şekilde kaydediliyor. İnsanlar bu görüntüleri izleyerek haklı mı haksız mı olduklarını görebiliyorlar. Örneğin suçun makas atarken birden bire önünüze girip arkadan çarpmanıza neden olan araçta olduğunu ispatlayabiliyorsunuz. Ya da sağ şeritten sol şeride geçerken size vurup kaçan bir aracın size çarptığını ispatlayabiliyor ve plakası da görüntülerde var olduğundan hakkınızı kolayca arayabiliyorsunuz. Araç içi kameralar görüntüleri genellikle birer, ikişer ya da üçer dakikalık aralıklarla kaydedebiliyor. Depolama alanının bitmemesi için işe yaramayan eski görüntüler silinerek sürekli bir döngü halinde yenisi yazılıyor. Kaza anında kamerada bulunan darbe sensörü durumu algılayarak kazanın olduğu andaki video görüntüsünü korumaya alarak silinmesini önlüyor.
  • Araç içi kameraların bazıları park halindeyken de görüntü kaydı yapmaya devam ediyor. Bu sayede aracınıza biri çarpıp kaçtığı takdirde aracın plakasını tespit ederek gerekli işlemleri başlatabiliyorsunuz. Ancak park halinde de kayıt yapan bir araç içi kamera alıyorsanız özellikle kondasatörlü model almaya dikkat edin. Lithium pilli modellerde ısınma gibi sorunlar yaşanabiliyor.
  • Bazı kamera modelleri aracın hem içini hem de dışını kaydedebiliyor. Bazıları arka kamerayı da destekliyor. Geniş açı ve birden çok kamera sayesinde aracın içinde ve dışında olan biten her şey kaydediliyor.
  • Eğer aracı siz değil de başkası kullanıyorsa o kişinin aracı düzgün kullandığından emin olmanızı sağlıyor. GPS olan modellerde hız da kaydedildiğinden örneğin aracı oğlunuz ya da bir arkadaşınız kullanıyorsa hız limitlerine uyup uymadığını görebiliyorsunuz. Ayrıca görüntüleri izleyerek aracı düzgün kullanıp kullanmadığını da anlayabiliyorsunuz.
  • Araç içi kamerayla yolculuğunuzu kaydedip ileride bir hatıra olarak saklamak da mümkün.

Sonuç olarak fiyatları giderek daha da ucuzlayan araç içi kameralara artık kolayca sahip olunabiliyor. Bana sorarsanız artık tüm araçlarda muhakkak olması gereken önemli bir aygıt.

Araç içi kamera seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın