Arabada İnternet Radyosu Nasıl Dinlenir?

Arabada internet radyosu dinlemek için neler gereklidir?

0

      İnternet radyosu, günümüz mobil internet olanakları ile oldukça ilgi çekiyor. Çoğu radyo istasyonu artık dijital ortamlardan da yayın yapıyor. Hatta, sadece internet üzerinden ve sadece belli konularda yayın yapan kanallar bile bulunuyor. 1990’larda hayatımıza giren internet radyosu, 2012’lere gelindiğinde internet dünyasındaki gelişmeler sayesinde, kişisel olarak da radyo yayını yapılabilecek bir ortam oluşturdu.

      Zaten bütün arabalarda bir radyo olduğunu düşünecek olursak, internet radyosuna da ne gerek var diyebilirsiniz. Geleneksel radyo istasyonları dışında, sadece internet üzerinden hizmet veren radyoların sayısının daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz.

      Özellikle akıllı telefon kullanımının artıyor olması ve aynı zamanda mobil internet bağlantı hızının da armış olması, arabada internet radyosu dinleme olanaklarını da artırmış durumda.

      Bu haftaki yazımda, geleneksel radyo kanalları ile birlikte aynı zamanda internetten yayın yapan diğer radyo kanallarını da ses sistemi üzerinden dinlemek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğim.

İnternet Radyosu Dinlemek için Gerekli Olanlar

      Arabanızın konforunda internet radyosu dinlemek için en az iki şeye ihtiyacınız bulunuyor. Bunlardan birincisi mobil internet bağlantısı, ikincisi de internet radyo içeriğine erişim sağlayacak bir cihaz. Günümüzde kullanılan neredeyse bütün akıllı telefonların mobil internet bağlantısı olduğundan zaten internet radyosuna erişimi bulunuyor. Bazı araçlarda direk internet bağlantısı sağlayabilen kontrol paneli sayesinde internet radyosu dinleme keyfi yaşanabiliyor.

      Direk internet bağlantısı bulunmayan arabalarda cep telefonu üzerinden internet bağlantısı sağlanarak, internet radyosu dinlemek için, öncelikle arabanın kontrol paneline kablosuz ya da kablolu olarak bağlanmak gerekiyor.  Aracınızın kontrol paneli ile cep telefonu arasından bağlantı zaten varsa işiniz oldukça kolaylaşmış demektir.

Arabanızda İnternet Radyosu Dinleme

      Cep telefonu ile araç kontrol paneli arasında eski teknolojiden dolayı bağlantı problemi yaşanıyor ya da araç kontrol panelinin desteklemesine rağmen yine de iletişimde sorunları yaşanıyorsa, bazı eküpmanlardan destek alınarak araç ses sistemi üzerinden internet radyosu dinlenebilir.

      Cep telefonu üzerinden aracınızdaki ses sisteminden internet radyosu dinlemek için kullanılacak ek cihazların başında FM transmiter’lar (verici) gelir. Bu cihazlar aracın orjinalliğini bozmadan, cep telefonundaki müzik parçalarını dinlemek ve aynı zamanda internetten anlık içerik dinlemek için kullanılabilirler.

      FM transmitter’lar bir çeşit sanal istasyon gibi çalışır. Bu cihazlar yardımı ile kısa mesafede, çoğunlukla Bluetooth teknolojisi kullanılarak, aracın radyo sistemine, kendi üzerindeki ayarlanan frekans üzerinden yayın yapar. Yani, aracın radyo sistemine yayın gönderir. Gönderilen yayın, kablosuz olarak aracın radyo sistemi üzerinden dinlenebilir.

      FM transmitter’lar ile cep telefonunda çalışan bir internet radyosu uygulaması üzerinden, araç ses sistemi aracılığı ile radyo dinleme keyfi çıkartılabilir. Alınacak olan FM Transmitter’ın Bluetooth’u desteklemesi, cep telefonu ile kalbosuz olarak iletişime geçebilmesi ve aynı zamanda FM frekansı üzerinden araç radyosuna bağlanabiliyor olması gerekir.

      Diğer taraftan, bazı akıllı telefonlarda FM verici özelliği bulunabiliyor. Bu telefonlarda ayrıca bir fm verici almadan direk aracın radyo sistemine FM frekansı üzerinden bağlanıp müzik ya da radyo dinlenilebilir.

      Bütün FM vericilerin akıllı telefondaki uygulamalar üzerinden radyo dinlenmesine olanak sağladığını söylemek doğru olmaz. Bazı FM vericileri sadece müzik çalışmasına izin verir. Cihazı alırken aynı zamanda internet radyosu da dinlemek istediğinizi söylemekte yarar var.

      FM transmitter örnekleri için bu linki kullanabilirsiniz. Bu linkte listelenen cihazların bluetooth desteği bulunmamaktadır.

      Twitter takip için

Cevap bırakın