Apple’ın yüzü gülüyor!

0

apple-money-aktie

Önde gelen tüketici elektroniği şirketi Apple, 2017 yılı birinci çeyreğine dair finansal bilanço raporunu kamuoyuyla paylaştı. Buna göre ilgili dönemde 78 milyar 400 milyon dolar gelir elde edildi. Net karın 17 milyar 800 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.

Apple CEO’su Tim Cook, şimdiye kadar ki en yüksek çeyrek gelirine ulaşıldığını, birkaç rekorun birden kırıldığını ifade etti. Özellikle Noel Tatili döneminde artan satışlarıyla tanınan Apppe’da iPhone satışlarının yanı sıra Servisler (Apple Store, vb.), Mac ve Apple Watch satışlarında tüm zamanların en iyi seviyelerinin yakalandığı belirtildi. Yeni çıkacak ürünlerle ilgili heyecan duyduğunu açıklayan Cook, yeni Apple cihaz ve hizmetlerine işaret etmiş oldu.

Ayrıca şirketin baş finans yöneticisi Luca Maestri de iPad ve özellikle iPad Pro ürünlerinde müşteri memnuniyetinin yüksek olduğunu söyledi, ancak satış rakamlarının öne çıkarılmadığı dikkatlerden kaçmadı. iPad satışlarında önceki yıla göre yüzde 20 düşüş görünüyor.

Apple’ın Servisler adı altında kategorilendirilen Apple Store, Apple Music gibi platformlarından elde ettiği gelirlerin 7 milyar 170 milyon dolar seviyesine geldiği dikkat çeken detaylar arasında yer aldı. Cook, 4 yıl içerisinde bu gelirlerin çift haneli rakamlara ulaşmasının hedeflendiğini belirtti. Ayrıca App Store gelirlerinin 2016’da Google Play’den iki kat daha yüksek olduğu da verilen bilgiler arasındaydı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın