Apple’ın tasarım şefi bir kez daha şaşırttı

0

Apple’ın tasarım şefi John Ive’ın yer aldığı dikkat çekici bir proje ve projeyle birlikte günyüzüne çıkan çarpıcı bir ‘elmas’ tasarımı, kamuoyunun ilgisini üzerine çekmeyi başardı…

Tüketici elektroniği şirketi Apple’ın milyarlarca kişiye erişen çok sayıda ürün ve hizmetinin beğeniyle karşılanan tasarım tarafında uzun yıllardır değişmeyen bir ismin ilham verici etkisi açıktır. Steve Jobs döneminde de şirketin tasarımlarında başrolde yer alan Sir ünvanına sahip John Ive, halihazırda Apple’ın tasarım şefi olarak görevini sürdürüyor. Üstelik sadece Apple iPhone ya da Mac’leri için parlak zihni ve minimalist bakış açısını yansıtmıyor, kimi zamanlarda hayır amaçlı projelerde de boy gösteriyor. İşte bu noktada John Ive’ın yer aldığı dikkat çekici bir proje ve projeyle birlikte günyüzüne çıkan çarpıcı bir tasarım kamuoyunun dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı.

Bir diğer tanınmış tasarımcı Marc Newson ile birlikte çalışan Ive, tek parça elmastan üretilen değerli bir yüzük tasarladı. 5 Aralık 2018’de Design Miami adlı etkinlikte açık artırmaya çıkarılacağı kaydedilen yüzük, laboratuvar ortamında üretiliyor ve öne çıkan özelliği de genelde metalden üretilen çerçevesinde de elmas malzeme kullanılması. Üretimi ‘yeşil bir kuruluş’ olan Diamond Foundry tarafından gerçekleştirilecek olan Ive tasarımı elmas yüzüğün 250 bin dolara alıcı bulabileceği tahmin ediliyor.

Özel üretim…

Öte yandan elmasın üretimi hakkında bazı detaylar da aktarıldı. Buna göre binlerce kez yontulacak olan elmas blok, yüz mikrometreye kadar incelikle işlenecek. Açık artırmayı kazanan kimse için özel olarak oluşturulacak olan elmasın beden ölçüsü de bu şekilde belirlenecek.

Cevap bırakın