Apple’ın ‘kendi kendini onarabilen ekran’ patenti ortaya çıktı

0

En büyük rakibi Samsung karşısında geri kalmak istemeyen Apple’dan inovatif bir hamle geldi. Katlanabilir iPhone için harekete geçen teknoloji şirketi, akıllı telefonun şarj olma esnasında kendi kendini onarabildiği ilginç bir konseptin patentini aldı.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne başvuruda bulunan Apple, kendi kendini onarabilen ekran patentine kavuştu. İlerideki katlanabilir iPhone modeli için alındığı düşünülen bu patentle birlikte olası cihaz, katlama noktalarında oluşabilecek izin her şarjda onaracağı yeni bir  konsepte dayanıyor. Böylelikle izlerin görünmemesi sağlanmış olacak.

Öte yandan ekranın katlanması sonrasında aralarda kalan toz ve parçacıkların sebep olabileceği kılcal çizikler de bu şekilde kendiliğinden onarılmış olacak. Böylelikle Apple, katlanabilir telefonların en büyük handikapı olan katlama izi sorununu telefon şarj edilirken aygıtın kendi kendini onarmasını başararak sektöre yeni bir çözüm sunmuş oluyor.

Apple’ın bu çözümü sağlamak için iki ekranın ana hammaddesi olan sert katmanlar arasına katlanmayı basitleştiren esnek bir yapı dahil ettiği tahmin ediliyor. Bu esnek yapı onarıcı özellikteki ‘elastomer’ bir malzeme içeriyor ve elektrik akımı ya da ısı ile tetiklenen sistem hasarlı bölgenin tamir edilmesini sağlıyor. Akıllı telefon şarj edilirken elastomer malzeme bu şekilde tetikleniyor ve bu koşullar altından ekranda oluşan küçük çaptaki problemler ortadan kaldırılıyor.

Cevap bırakın