Apple’ın kendi ekranı MicroLED nedir?

0

Apple, Samsung’dan ekran almayı bırakarak, kendi ekran teknolojisini geliştirmeye başlayacak. 2018’de tanıtılacak iPhone modellerinde kullanılması beklenen ekranlar, Apple’ın özel teknolojilerini içerecek. Peki, nedir bu microLED teknolojisi?

Donanım ve yazılım arasındaki uyumu çok iyi sağladığı için geçmişte büyük avantaj elde eden Apple, kendi yonga seti ve alt işlem birimden sonra, şimdi de kendi ekranını geliştirmeye başlıyor.

Apple kendi ekranlarını üretecek

Akıllı telefonlarımızda yıllardır LCD ve LED ekranlar kullanılıyor. Ekranın tamamını arkadan aydınlatan bu teknolojiler ile gerçek siyahlar hiçbir zaman elde edilemiyordu. Bu sorunu çözmek isteyen Samsung, her led’in kendi ışığını üretebildiği AMOLED teknolojisini geliştirmeye başladı. OLED ile aynı mantıkta çalışan AMOLED ekranlar, siyah bölgelerdeki ışığı tamamen kapatarak, gerçek siyahların ortaya çıkmasını sağlayabiliyordu.

Şu an Galaxy S ve Galaxy Note serileri başta olmak üzere, Samsung’un pek çok üst seviye cihazında AMOLED ekranlar kullanılıyor.OLED ekranlar da özellikle LG, Samsung ve Sharp tarafından üretiliyor. Apple’ın iPhone X ile kullanmaya başladığı OLED ekranların büyük bir kısmı ise Samsung fabrikalarında üretiliyor. Ancak, görünen o ki, Apple bu alana da el atacak.

MicroLED teknolojisini geliştirecek Apple, Samsung’un da yatırım yaptığı alanda erkenden yer edinmek istiyor. CES 2018’de microLED kullanan televizyonlarını gösteren Samsung, bu ekran teknolojisine en çok yatırım yapan firmalardan birisi olarak öne çıkmıştı.

MicroLED nedir?

Apple ve Samsung’un yatırım yaptığı microLED teknolojisi, OLED ve AMOLED’in oldukça geliştirilmiş halleri olarak görülebilir. OLED ve AMOLED teknolojisinde, ekrandaki piksellerin her biri kendi ışığına sahipti. Bu ışıkların hepsi de tek tek ayarlanabiliyordu. microLED teknlojisinde de pikselleri oluşturan alt pikseller de kendi aydınlatmalarına sahip. Kırmızı, yeşil ve mavi alt piksellerden oluşan pikseller, bu renklerin ayarlanması sayesinde istediğimiz renkleri üretebiliyor.

Alt piksellerin tek tek ayarlanabilir olması sayesinde, şimdiye kadar üretilmesi zor olan renkler de kolayca üretilebilecek. OLED ekranlardan 30 kat daha parlak olan microLED, gösterebildiği renk genişliği anlamında da sektörün en iyisi olma iddiasında.

1920×1080 piksel ekrana sahip bir telefonda, 2.1 milyon piksel bulunuyor. OLED ve AMOLED ekranlarda da 2.1 pikselin tamamının ışığı kontrol edilebiliyor. Ancak, alt pikseller de tek tek aydınlatıldığında, toplam 6.3 milyon alt pikselin kendi ışık kaynağı olması gerekiyor. Oldukça zor olan durum, microLED teknlojisinin önündeki en büyük engellerden birisi olarak görülüyor. Neredeyse trilyon dolarlık değere sahip Apple’ın, bu sorunları aşıp aşamayacağını ise bekleyip göreceğiz.

Şu an geliştirme aşamasında olan microLED’in ilk örnekleri 2018’de tanıtılacak yeni iPhone modellerinde kullanılabilir. Eğer Apple yetiştiremezse, ekranın kullanımı sonraki modellere de sarkabilir.

Cevap bırakın