Apple’dan iPhone 13 kullanıcılarını kızdıran hareket!

0

Akıllı telefon sektörünün güçlü oyuncularından Apple, eylül ayında düzenlediği etkinlikte merakla beklenen iPhone 13 serisini vitrine çıkardı. Her ne kadar iPhone 12 modellerine kıyasla ciddi yeniliklerle gelmediği gerekçesiyle eleştirilse de, kullanıcıların büyük bir kısmından geçer not aldı.

An itibariyle dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarla buluşmaya devam eden seri, son dönemde ortaya çıkan yeni detaylara göre ekran değişiminin gerektiği durumlarda sahiplerine fazlasıyla sıkıntılı anlar yaşatacak. Hatta gelen raporlar, Apple’ın ekran konusunda tepki çekecek bir önlem aldığını yönünde. İşte detaylar…

iPhone 13’ün ekranını değişmesi durumunda Face ID çalışmayacak

Hatırlanacağı üzere iPhone 13 serisinin tanıtılmasından kısa bir süre sonra bu konu bir kez daha gündeme gelmişti. Ancak o dönem, bu durumun bir hatadan dolayı meydana geldiği üzerinde duruluyordu. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde iFixit tarafından yayınlanan raporda, merak edilen bu konu sonunda açıklığa kavuştu.

Raporda, Apple’ın bir süredir ürünlerinde resmi olmayan yani şirketin yetkili servisleri haricinde yapılan onarımları zorlaştırmaya çalıştığına dikkat çekilerek, iPhone 13 modellerinin ekran değişimlerinin yetkili servisler tarafından yapılmaması halinde Face ID’nin devre dışı kaldığı belirtildi. Aynı zamanda iOS 15 ve iOS 15.1 çalıştıran birden fazla iPhone 13 modelinde aynı durumla karşılaşıldığı ifade edildi.

Bundan böyle kullanıcıların iPhone 13 modellerinde ekran arızası yaşaması ve değişimin tek seçenek olması durumunda Apple yetkili servislerine gitmekten başka çaresi görünmüyor. Zira Apple onaylı yetkili servisler, üçüncü taraf tamircilerin aksine değişen ekran ile telefonu entegre edecek Apple Services Toolkit 2 adlı özel yazılımı kullanıyor. Bu sayede söz konusu onarım işlemi, Apple’ın sunucularına kaydedilerek telefonun ve ekranın seri numaraları senkronize ediliyor. Böylelikle Face ID de sıkıntı olmadan çalışabiliyor.

Apple’ın aldığı bu yeni önlem, kullanıcılar tarafından ciddi şekilde tepki görse de, şirketten konu ile ilgili bir açıklama şu an için gelmedi.

Cevap bırakın