Apple’ın 5G modem projesinin başına Türk mühendis Ersin Terzioğlu getirildi

0

Daha öncesinde 2009-2017 yılları arasında Qualcomm’da görev alan ve 2017’de Apple’a geçen Türk mühendis Ersin Terzioğlu, teknoloji şirketinin 5G modem projesinin başına getirildi. İşte detaylar…

Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı yeni iPhone modellerinde kullanılması beklenen 5G modemlerinin üretileceği birimin başına Türk mühendis Ersin Terzioğlu getirildi. Geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone 11’de 5G desteğinin yer almaması tüm beklentileri 2020 yılında tanıtılacak yeni modellere çevirmişti. Yeni modellerde Qualcomm üretimi 5G modemlerin yer alması beklenirken Apple daha sonrası için Intel’in 5G modem birimini satın almıştı. 1 milyar dolar ödenerek satın alınan birimin başına getirilen Türk mühendis, gurur yaşattı.

Gurur yaşattı…

Apple’ın 5G modem biriminin başına getirilen Terzioğlu, San Francisco merkezli firmada 2017’den bu yana kablosuz SoC biriminin lideri olarak görev yapıyor. Daha öncesinde 2009-2017 yılları arasında Qualcomm’da mühendislik başkan vekili olarak görev alan Terzioğlu şimdi de 5G modem projesinin başına getirildi. Stanford Üniversitesi mezunu deneyimli mühendis LinkedIn hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda 5G modem projesinde çalışmak isteyenlerin kendisine bizzat ulaşabileceğini belirtti.

Apple’ın 5G modem geliştirme sürecini sorunsuz ilerletmek istediği için kendi ürettiği 5G uyumlu iPhone modellerinin en erken 2022 veya 2023 yılında piyasaya sürülebileceği belirtiliyor. Üretilen 5G modemlerin başta iPhone modelleri olmak üzere diğer iOS cihazlarında da kullanılması bekleniyor.

Cevap bırakın