Apple’dan yeni kamera patenti

0

 

Ekran_Resmi_2016-01-27_01_21_03

Apple’ın iPhone 6 ve devamındaki iPhone 6s modelinde incelik dikkat çekici düzeydeydi. Beğeni toplayan bu tasarım özelliğinde eleştirilen nokta ise arka kameranın kamera çıkıntısı olmuştu. Kullanıcılar, 2014 ve sonrasındaki iPhone’lardaki kamera çıkıntısından hoşlanmadı…

Yeni bir Apple patenti ise hem kamera çıkıntısı hem de incelik faktörüne dair önemli işaretlere sahip. 2013 senesindeki patent başvurusu, kısa süre önce onaylandı ve Apple ‘küresel kavisli fotosensör’ olarak tanımlanabilen bir patentin sahibi oldu. Peki söz konusu patentin özellikleri neler?

Ekran_Resmi_2016-01-27_01_20_56Öncelikle Apple adına alınan her patentin mutlak suretle cihazlarda uygulanmadığının altını çizmek gerekiyor, ancak alınan son patentin bu noktada faydaları gözetildiğinde gelecek nesil iPhone’larda uygulanabileceği düşünülüyor.

Patent, lens dizilişinde ışık yayılmasının sağlanması ve kavisli bir sensörün kullanımı ile daha kısa mesafede daha fazla lensin daha az yer kaplaması sonucuna götürüyor. Bu yapı, astronomik teleskoplarda kullanılan benzer bir tekniği de anımsatıyor. Patent ince kamera modülleri ve artan görüntü kalitesi şeklinde bir sonuca teoriye sahip. Gelecekteki iPhone modelleri ve iPad’lerde inceliğe etki edecek bir patent olduğu belirtmek mümkün görünüyor.

Apple, teknoloji alanında dünya üzerinde en fazla patent alan şirketlerden ve geliştirme çalışmalarını devam ettiriyor.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Daha fazla teknoloji haberi için buraya tıklayınız.

Cevap bırakın