Apple’dan üretim kapasitesini artırmaya yönelik yatırım

0

Apple, aynı zamanda ürün tedarikçileri arasında yer alan ABD-Kaliforniya merkezli Finisar adlı teknoloji şirketine 390 milyon dolar yatırımda bulundu. İddialara göre hedefte, Finisar’ın ABD’de yeni bir fabrika açması için mali destek sağlanması ve bununla birlikte Apple’ın ürün tedariği noktasındaki sorunlarının önemli seviyede azaltılması var.

iPhone X’in TrueDept adını alan kamerasındaki lazer donanımını üreten finisar, aynı zamanda AirPods için de parça geliştiriyor. Lazer donanımı ile beraber gelen XVEL adlı teknoloji Face ID, portre ve animoji selfie modlarında kullanılıyor.

Yatırımla birlikte üretim kapasitesinin önemli seviyede artacağı belirtiliyor. Ayrıca söz konusu teknolojiyi gelecekteki mobil cihazlarında daha yoğun şekilde kullanması beklenen Apple’ın, yatırımı ile bu alandaki teknolojinin daha ileri safhasına ulaşılmasını hedeflediği de kaydediliyor.

Apple, Advanced Manufacturing Fund adını alan yatırım programı kapsamında ikinci yatırımında bulunacak. Daha önce Gorilla Glass ekran formunun üreticisi Corning’e 200 milyon dolar yatırımda bulunulmuştu. Öte yandan teknoloji şirketinin yatırımları ile ABD’deki üretimi desteklediği de dikkatlerden kaçmıyor.

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump, üretimin daha yoğun şekilde kendi ülkelerinde gerçekleşmesi dileğini Apple’a iletmişti.

Bir diğer detay da 1 trilyon dolarlık piyasa değerine yaklaşan şirketin, bu doğrultuda geri kazanımı mümkün olan yatırımlara önem vermesi de kaynak aktarımının arka planındaki nedenler arasında.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın