Apple’dan performansıyla uçuran tablet: 5. nesil iPad Air

0

Apple, iki yıl aradan sonra iPad Air serisine yeni bir model kazandırdı. 8 Mart’ta gerçekleştirilen etkinlikte duyurulan iPad Air 5; MacBook Air ve MacBook Pro’da da kullanılan Apple M1 işlemcisiyle geliştirildi. Bu çip sayesinde yeni model, bir önceki nesle göre yüzde 60 daha yüksek bir performans kazandı. Öte yandan grafik konusunda da iki kat yüksek performans elde edildi.

10.9 inç Liquid Retina ekran ile gelen 5. nesil iPad Air, üst düğme ile entegre çalışan Touch ID desteğine sahip. Ön tarafta 12 Megapiksel kamera bulunan cihaz, arka tarafta da yine 12 Megapiksellik bir kamera taşıyor. Tablet, gelişmiş kamera teknolojisi sayesinde 4K çözünürlükte video çekebiliyor. Öte yandan video konferans görüşmeleri esnasında kadrajda kalmanız için Ana Sahne isimli bir yapay zeka özelliği taşıyor.

iPad Air 5’in en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi ise 5G desteği oldu. Bu sayede cihaz 3,5 Gbps’ye kadar bağlantı hızına erişiyor. Öte taraftan Wi-Fi 6 ve eSIM özellikleri de yine tablette yer alıyor. Bir önceki nesle oranla 2 kata kadar daha hızlı olan USB-C bağlantı noktası, 10 Gbps’ye kadar veri aktarım imkanı sunuyor.

5. nesil iPad Air kimler için uygun?

Bir tabletten beklenebilecek hemen her şeyi kullanıcılara tanıyan 5. nesil iPad Air, verimlilik odaklı özellikleriyle de dikkat toplamakta. Apple’ın yaptığı açıklamalara göre M1 çipi, birden fazla 4K video düzenlemeye olanak tanıyor. 3D olarak bir odayı yeniden tasarlamanıza yardımcı olacak bu çip, eğlence odaklı konularda da başarılı bir performans gösteriyor.

M1 işlemcisinin yüksek performansı sayesinde yüksek grafiklere sahip oyunları oynamak oldukça pratik bir hal alıyor. Aynı zamanda bu çip, son dönemin modası olan arttırılmış gerçeklik konusunda da kendini gösteriyor. M1 çipiyle oldukça gerçekçi arttırılmış gerçeklik deneyimlerine erişmek mümkün.

iPad Air 5, Magic Keyboard ve Smart Folio ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bu sayede gündelik işlerinizi hızlıca tabletten yürütebilirken; aynı zamanda Apple Pencil desteği sayesinde keyifli çizimler ve animasyonlar yapmanız da mümkün kılınıyor.

Türkiye fiyatı ne kadar?

8 GB RAM kapasitesine sahip olan iPad Air 5, iki farklı depolama alanıyla geliyor. Cihazın 64 GB’lık sürümü 10 bin 699 TL olarak açıklanırken; 256 GB’lık model ise 13 bin 299 TL’den raflara gelecek.

Cevap bırakın