Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiApple’dan otomobil gelebilir... Beş yıl kadar sonra!..

  Apple’dan otomobil gelebilir… Beş yıl kadar sonra!..

  apple-car-image-01Bilgisayar, müzikçalar, akıllı telefon, tablet ve sonunda saat derken Apple’ın şimdi de otomobil üreteceği söyleniyor. Elbette ki, bu otomobil bildiğimiz, sıradan otomobillerden biri olmayacak. Apple’ın adına yakışacak kadar inovatif, elektrikle güçlendirilmiş ve muhtemelen kendi kendine gidebilecek kadar akıllı bir otomobilden söz ediyoruz. Bu arada bugünden yarına otomobil bekleyenler biraz sabırlı olacak… Çünkü en az beş yıl kadar var üretime geçilmesine…

  Bir yatırım-araştırma şirketi olan Sanford C. Bernstein’da çalışan uzmanlar, Apple’ın eninde sonunda otomobil piyasasına gireceğine dair birçok neden olduğunu açıkladılar. Kıdemli uzman Toni Sacconaghi şunları söyledi: “Apple’ın gelirlerinin etkisini gösterebileceği birkaç pazar var. Saat pazarına bakıldığında, toplam pazarın Apple’ın gelirlerinin yüzde 60’ı kadar olduğunu görüyoruz. Oysa otomotiv pazarı dev ölçülerde. Yaklaşık 1,1 trilyon dolar olan bu pazardan Apple’ın yüzde 5 gibi küçük bir pay alması, şirketin 2015 gelirlerinin yüzde 25’ine eşit geliyor. Geçtiğimiz yıllarda Apple’ın büyümesi yoğunluklu olarak iPhone nedeniyle olmuştu. Ancak, otomotiv pazarı akıllı telefon pazarına oranla çok daha büyük fırsatlar sunuyor.”

  Apple, konunun uzmanlarını topluyor

  Apple’ın Tesla’yla rekabet edebilecek bir elektrikli otomobil üzerine çalıştığı konusunda aylardır süren dedikodular var. Geçtiğimiz Şubat ayında, Bloomberg tarafından yapılan açıklamada, Apple’ın otomobille ilgili çalışan takımının 200 kişiye ulaştığı, kadroda batarya ve robotik uzmanlarının hatırı sayılır çoğunlukta olduğu belirtildi. Bloomberg’in açıklamasına göre Apple, 2020 itibariyle otomobil üretimine geçebilecek durumda. Tıpkı saat üretimine geçerken, sektörün en önemli isimlerini bünyesine katan Apple, otomobil dünyasının uzmanlarını da şimdiden topluyor. Bunların arasında Mercedes-Benz’in, Kuzey Amerika’daki Ar-Ge biriminin CEO’su Johann Jungwirth de bulunuyor.

  Geçtiğimiz yıl duyumlar, Apple’ın Tesla’yı satın almasıyla ilgili yapılan görüşmeleri su üstüne çıkartmıştı. Her iki şirketten de görüşmelerin içeriğiyle ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Apple ile görüşme yaptıklarını onayladı.

  Apple’ın Tesla’yı satın alma fikri, bir kandırmacaymış gibi görünebilir. 2003 yılında kurulan Tesla, çok hızlı bir şekilde dünyanın lider elektrikli otomobil üreten firmalarından biri oldu. Şirketin başarısına bakılacak olursa, gerek performans, gerekse iyi görünüm açısından aynı Apple’ın yıllardır kullanmış olduğu reçeteyi kullandığı söylenebilir. Tesla, en son teknolojiden de öte araçları, yüksek rakamlara satan bir şirket olarak da Apple’ın gönül defterinde ayrı bir sayfaya sahip… Modele bağlı olarak, Tesla otomobilleri rahatlıkla 6 haneli rakamlara müşteri bulabiliyor.

  iCar3250 bin dolar ikramiye yüzde 60 maaş zammı

  Tüm bunların ötesinde Apple, Tesla’yı satın alabilecek mali kaynaklara sahip… Ancak Musla, şirketi satmayı düşünmediklerini söylüyor. Bu yılın başında yapılan bir söyleşide Musk, bazı çalışanlarının Apple’dan sözleşme imzasında 250 bin dolar ikramiye ve yüzde 60 maaş zammı gibi cazip teklifler aldığını itiraf etti. Ancak bugüne kadar, Tesla yalnızca birkaç çalışanını Apple’a kaptırmış.

  Ayrıca Bernstein’daki uzmanlar, Apple’ın rekabetin yıllardır sürdüğü, çok eskiden beri var olmuş pazarlarda iş kurmak konusunda endişesi olmayan birkaç şirketten biri olduğunu söylüyorlar. Hatta ön araştırmalar, Apple’ın otomotiv endüstrisinden yüzde 15 gibi bir pay alabileceğini gösteriyor. Bunun dışında, otomotiv projesiyle birlikte Apple’ın Çin’deki iş ortaklarının da önemli bir çıkış yaşayacağı tahmin ediliyor.

  Apple otomobilinin elektrik gücüyle çalışacağı konusunda pek fazla kuşku yok. Özellikle batarya teknolojileri konusunda çalışmalar yapılıyor. Buna ek olarak, şoförsüz otomobil ve bunun gibi önemli özelliklerin de Apple otomobilinde yer alması bekleniyor.

  Nissan, “tazelenme” derken, GM “hisse sahipleri mutlu olmayacak” diyor

  Apple’ın otomobil dünyasına girmesini olumlu karşılayanların arasında Nissan’ın CEO’su Carlos Ghosn da yer alıyor. Ghosn, bu hareketi, sektörde yaşanacak bir “tazelenme” olarak tanımlıyor. GM’den 2014 yılında ayrılan eski General Motors CEO’su Dan Akerson, daha farklı bir pencereden bakıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında bir açıklama yapan Akerson, Apple hisse sahiplerinin, otomobil işine girilmesi konusunda şirketin geleceği açısından pek de mutlu olmayacaklarını düşünüyor.

  Tahminler ne derse desin, Apple’ın otomobil dünyasına girecek olması kaçınılmaz görünüyor. Şirketin otomobil dünyasından transferler yapması, Tesla gibi otomobil üreticileriyle görüşüyor olması bunun en önemli kanıtları. Ancak beş yıldan önce üretime geçilmesi çok mümkün görünmüyor. 2020’ye kadar biraz daha sabır…

  maxresdefault

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN