Apple’dan medya okuryazarlığı programlarıyla iş birliği

0

Apple’ın yeni girişimi, haber okuryazarlığı programlarına odaklanan kâr amacı gütmeyen kuruluşları destekliyor.

Teknoloji şirketi Apple’ın aynı zamanda dijital içerik ve bir başka ifadeyle çağın öne çıkan katma değer sağlayıcılarından biri olduğuna şüphe yok. Popüler marka, birçok farklı alandaki dijital içeriklerin desteklenmesi noktasında inovatif adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Apple, ABD ve Avrupa’da kâr amacı gütmeden tarafsız ve bağımsız medya okuryazarlığı programları sunan öncü kuruluşlara destek sağladığı yeni girişimini duyurdu.

ABD’den News Literacy Project (NLP) ve Common Sense ile İtalya’dan Osservatorio Permanente Giovani-Editori, içinde bulunduğumuz dijital çağda gençlere ihtiyaç duydukları eleştirel düşünme becerilerini kazandırma çalışmalarını Apple’dan alacağı destekle daha da ileriye taşıyacak.

“Haber okuryazarlığı hayati önem taşıyor”

“Haber okuryazarlığı; özgür basının ve demokrasinin gelişiminin korunması bakımından hayati önem taşıyor. Bu çabanın ön saflarında yer alan kuruluşlarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz,” diyen Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürdü: “News Literacy Project, Common Sense ve Osservatorio’nun gençleri daha etkin ve sorumlu birer vatandaş olmaya yönlendirmek için yürüttüğü önemli çalışmalar bizi çok etkiledi.”

“Apple News güvenilir kaynaklardan alınmış kaliteli haberler sunmaya kararlı,” açıklamasını yapan Apple News Baş Editörü Lauren Kern, ardından şunları söyledi: “Apple’ın, giderek daha karmaşık hale gelen haber kaynakları arasında doğru ve güvenilir bilginin nasıl aranacağını yeni nesle öğreten bu önemli kuruluşlara destek olmasının heyecanını yaşıyoruz.”

Cevap bırakın