Apple’dan elle şifre girmeye son verecek adım geliyor

0

Bilgi güvenlği açısından atılan her türlü teknoloji adımın büyük önem taşıdığı günümüzde Apple’dan ilham verici bir bilgi geldi.

Apple göndermiş olduğu iki faktörlü kimlik doğrulama SMS’lerini standart hale getireceğini duyurdu. Güvenli ve kullanışlı standart için böyle bir girişimin daha yerinde olacağı belirtildi.

Apple mühendisleri, kullanıcıların daha güvenli bir ortamda hareket etmesi için SMS mesajlarını standartlaştırmanın uygun olacağını açıkladılar. Sistem böylece daha güvenli hale getirilecek ve kullanıcı dostu olacak.

Kimlik doğrulama yöntemlerinden ençok bilineni, kullanıcıya kod veren SMS göndermektir. Gönderilen kodlar bazı siteler tarafından otomatik algılanabilirken, bazı durumlarda da algılanmaz. Kullanıcı bu tip durumlarda zorluk yaşayabilir. Apple’ın sunmuş olduğu öneri bu durumu tamamen ortadan kaldırabilir.

Nasıl olacak?

iki faktörlü kimlik doğrulama, oldukça önemli bir güvenlik stratejisi. ABD/Cupertinolu şirket, kimlik doğrulama SMS’lerinin standart hale getirilmesi için iki yöntem sunuyor. Biri; giriş URL kısmını mesajın içine ekleyip, kod içeren mesajların sitelerle bağdaştırılabileceği bir alternatif geliştirmek. Yapılan ikinci öneri ise; mesaj biçimlerini standart hale getirmek. Böylece tarayıcılar mesaj ile URL’yi tanıyabilir, web sitesinde yer alan uygun yere tıklandığında tek kullanımlık kod kullanılabilir.

Güvenlik kod kısmını otomatik olarak dolduran bu seçenek, İOS 12 işletim sistemi ile beraber İPhone kullanan kişilere sunulmuştu.

Cevap bırakın