Apple’dan ‘beyaz şapkalı hacker’ dostu iPhone

0

‘Beyaz şapkalı hacker’ dostu iPhone’lar, Apple’dan 12 aylık bir zaman dilimi için ödünç alınabiliyor…

Geçtiğimiz Temmuz ayında Apple, tüketicilerin satın alamayacağı özel bir iPhone modeli ürettiğini duyurmuştu. ‘Beyaz şapkalı hacker dostu’ yeni iPhone, ilgili kişilere sunulmaya başladı. Cihaz, yalnızca güvenlik araştırmacılarına gönderilecek. Yazılımsal sorunları tepit etmeye çalışan, bu esasla gelir de elde eden iyi niyetli kimselere beyaz şapkalı hacker deniliyor.

Beklediğimiz gibi iPhone kullanıcılarının aldığı cihazlar, kötü amaçlı yazılımların ve hackerların cihazınızın kontrolünü ele geçirmesini zorlaştırmak için kilitli bir iOS sürümü içeriyor. Bununla birlikte, güvenlik araştırmacılarının aynı sürümle çalışması gerekiyor, bu da mobil işletim sistemindeki güvenlik açıklarını analiz etmeyi ve keşfetmeyi çok daha zor hale getiriyor. Apple tam olarak bunu düşünerek araştırma topluluğuna beyaz şapkalı hacker dostu bir iPhone sunmaya karar vermişti.

Beyaz şapkalı hacker dostu iPhone’lar, Apple’dan 12 aylık bir süre için ödünç alınıyor, ancak şirket uygun görürse bu zamanı uzatılabilir.

Apple, bu aygıtları kullanıma sunmanın karşılığında, keşfedilen tüm güvenlik açıklarının derhal bildirilmesini bekliyor. Araştırmacılar bunu yapmaya teşvik ediliyor, çünkü Apple, güvenlik açığını keşfeden kişilere ödemelerin verildiği bir hata ödül programı da yürütüyor. Ödenen miktar, güvenlik açığının ne kadar ciddi olduğuna bağlı ve şimdiye kadar ki en yüksek ödeme de 1,5 milyon dolar.

Özel iPhone’ları dışarıda görmeyi beklemeyin. Apple, normal bir iPhone gibi kullanılmasının amaçlanmadığı konusunda net.

Cevap bırakın