Apple’da kan kaybı

0

ResearchKit, HealthKit ve CareKit’in oluşturulmasında etkin rol üstlenen, dünyanın en iyi sağlık araştırmacıları arasında gösterilen Stephen Friend, Apple’dan ayrıldı.

Apple’ın sağlıklı ilgili projelerin oluşturulması ve geliştirilmesi noktasında öne çıkan teknoloji şirketlerinden biri olduğu biliniyor. Bu kapsamda dünyanın en iyi araştırmacılarından birçoğu Apple bünyesinde yer alıyor. Ancak kimi dönemlerde teknoloji markasının sürpriz kayıplar yaşadığına da tanıklık ediliyor. CNBC’nin haberine göre Apple’ın en iyi sağlık araştırmacısı olarak bilinen Stephen Friend, görevinden ayrıldı.

2015’te Apple’a geçen Friend, bu gelişmeyle sağlık endüstrisinde büyük bir haber olmuştu. Geride kalan 2 yılı aşkın sürede ResearchKit, HealthKit ve CareKit’in oluşturulmasına öncülük etti, ayrıca sağlık endüstrisinin önemli argümanlarının birçoğunun Apple’a kazandırılmasında etkisi oldu. Özellikle programlardaki gizlilik ve rıza düzenlemeleri konularında rol üstlendi. Bu noktada neden ayrılmaya karar verdiği bilinmiyor, öte yandan LinkedIn profilinde ‘bağımsız girişimci’ şeklinde bir güncelleme paylaştığı görülüyor. Özetle artık kendi girişimleriyle çalışmalarını sürdürmeye karar vermiş olabilir.

Bununla birlikte Friend’in gidişi, Apple’daki sağlık birimi içerisindeki ilk önemli kayıp değil, önceki sağlık müdürü Anil Sethi de geçtiğimiz Aralık ayında şirketten ayrılmıştı. Uzmanlara göre bu son kayıplar karşısında yeni sağlık sektörü uzmanlarına ihtiyacı söz konusu olabilir, Apple’dan bu yönde adımlar görebiliriz.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın