AppleCar’ı Nissan mı üretecek?

0

Görünüşe bakılırsa ‘hayır!’ ama Apple’ın Japonya’daki diğer otomobil üreticileri ile yakın teması aralıksız sürüyor. İşte detaylar…

Otonom, elektrikli bir araç üretmeye yönelik planları doğrultusunda Apple’ın Nissan ile görüştüğü bildirildi. Saygın medya organı Financial Times’a göre görüşmeler, geçtiğimiz aylarda gerçekleşti ve çok ‘verimli’ geçmedi. İddialara göre iki şirketi ayıran nokta şu oldu; Apple, üretilecek otomobilin kendi markası ile sunulmasını isterken Nissan bir donanım tedarikçisi olma fikrinden memnun olmadı. Yine Financial Times’a göre iletişim tamamen kesilirken Nissan da Reuters’a yaptığı açıklama ile görüşmelerin sonlandığını doğruladı. Öte yandan bir Nissan yetkilisi, Reuters’a ‘Apple ile artık görüşülmediğini, ancak endüstrinin dönüşümünü hızlandırmaya ve yeni iş birliklerine her zaman açık olduklarını’ ifade etti.

Günümüzde Nissan’ın birçok büyük otomobil üreticisinde olduğu gibi bir elektrikli modeli var: Hatchback segmentindeki Leaf. Ayrıca 2021 sonlarına doğru Ariya adındaki elektrikli SUV modelinin ABD pazarına iddialı bir girişi yapacağı söyleniyor.

Diğer yandan gelişme, Apple’ın G. Koreli Hyundai ve/veya bağlı şirketi Kia ile görüşme gerçekleştirdiği yönündeki iddiaların ardından geldi.

Son olarak Apple’ın en az 6 farklı Japon otomobil üreticisine yeni bir elektrikli otomobil üretimi için başvurduğu öne sürülüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın