Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiApple’a yeni patent ihlali cezası!

  Apple’a yeni patent ihlali cezası!

  iphone-6

  Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden Apple, ABD’de devam eden bir patent ihlali davasında suçlu bulundu ve çarpıcı bir ceza ödemesi yönünde karar alındı.

  Ülkedeki önemli eğitim kurumlarından birinin sahip olduğu patentlerin, Apple’ın A7, A8 ve A8X adını alan işlemcileri üzerinden ihlal edildiği yönündeki dava sonuçlandı. Eğitim kurumunun haklı olduğu yönünde karar alan mahkeme, Apple’ı 862 milyon 400 bin dolar tazminat cezası ödemeye mahkum etti. Apple, uzun zamandır böylesine ciddi bir patent ihlali cezası ile karşı karşıya kalmamıştı.

  Apple ne yapacak?

  Söz konusu rakam 1 milyar dolara yakın ve böylesine yüksek bir meblağa karşısında teknoloji şirketinin nasıl bir konum alacağı merakla bekleniyor. Resmi bir açıklama henüz yok ama Apple’ın karara itiraz etmesi yönünde kuvvetli bir beklenti hakim.

  money-2

  Yeni bir dava daha

  Öte yandan teknoloji dünyasında patent hakları konusunda belki de en çok gündeme gelen firmaların başında gelen Apple’ın başı başka davalarla da ağrımaya devam edecek gibi görünüyor. A7, A8 ve A8X işlemcilerle ilgili patent ihlali davasını kazandıktan sonra ilgili eğitim kurumu, Apple’ın A9 ve A9X işlemcileri ile ilgili yeni bir patent ihlali iddiasını daha mahkemeye taşıdı ve bu alanda yeni bir davanın açıldığı kaydedildi

  2015 yılı son dava sonucuna kadar Apple’ın patent konulu hukuki süreçlerde oldukça başarılı olduğu bir yıldı. Daha önce bir şirketin kendileri aleyhine açtığı akıllı telefon tasarımı konulu patent ihlali davasını kazanan Apple, Samsung’a karşı da yine 1 milyar dolara tazminat talep edilen bir davayı kazanmıştı. Samsung, bu alanda temyiz yolunu kullanırken son dava ise Apple için büyük bir hayal kırıklığı anlamı taşıdı. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN