Apple’a rekor para cezası

0

applestore014

Teknoloji şirketi Apple, son günlerde yeni iPhone 7, Mac modelleri ve yazılım ekosistemine ilişkin güncellemelerle gündeme geliyordu, son gelişme ise adeta büyük sürpriz oldu. Popüler markanın İrlanda’yı kapsayacak bazı yasa dışı faaliyetlerinden ötürü para cezasına çarptırıldığı duyuruldu.

İrlanda hükümeti ile anlaşmalar yapmak ve bu sayede daha az vergi ödemekle suçlanan Apple, 14 milyar 500 milyon Amerikan Doları tutarında cezaya çarptırıldı. Karar, İrlanda Hükümeti tarafından değil AB Komisyonu tarafından alındı ve konuya ilişkin yasal sürecin 3 yıldır devam ettiğinin altı çizildi. Nihai maiyetteki karar, İrlanda Hükümeti açısından da soru işaretleriyle dolu. Çünkü ülkede Apple’a ayrıcalık tanındığına işaret ediliyor.

İrlanda, çok sayıda küresel ölçekteki şirket açısından önemli bir faaliyet merkezi. Öte yandan alınan karara gerek Apple, gerekse İrlanda Hükümeti nezdinde itirazın gelebileceği ifade ediliyor. Özellikle Apple’ın bu denli yüksek bir para cezasına karşı ılımlı bir adım atması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili görüşü sorulan Apple CEO’su, İrlanda’da 4.500 kişiyi istihdam ettiklerini ve tüm vergilerin de ödendiğini belirtmişti.

AB Komisyonu ise üye ülkelere yönelik yasal müdahale sahasını son dönemde yoğun şekilde kullanmaya devam ediyor. Özellikle AB mevzuatının tüm üye ülkeleri bağlayıcı olduğu, aykırı bir adımın söz konusu olamayacağı kaydediliyor. AB Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager, konuya ilişkin açıklamasında Apple’a yasa dışı vergi kolaylıklarının sağlandığının tespit edildiğini belirtti. Daha önce Starbucks ve Fiat da vergi politikaları yüzünden ceza almıştı.

Cevap bırakın