Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürApple’a geri adım attırdı

  Apple’a geri adım attırdı

  GTY_taylor_swift_ml_141105_16x9_992

  Amerikalı şarkıcı-söz yazarı ve aktris Taylor Swift’ın Apple’a yönelik eleştirilerine teknoloji devinden yanıt geldi. Sürpriz gelişme, tüm dünyada yankı yarattı…

  Apple’ın Haziran ayının başında gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında duyurusunu gerçekleştirdiği yeni servisi Apple Music, temelde iOS ve Android cihazlarda müzik dinleme odaklı bir uygulama. Ücretli üyelik şeklindeki gelir modeli ile birlikte Apple’ın yeni teknoloji adımı ile ciddi gelir hedeflerinin olduğu da biliniyor.

  Apple Music için yapılan açıklama ise kullanıcıların ilk üç ay uygulama üzerinden sayısız müziğe ücretsiz olarak erişimi, daha sonra eğer isterse ücretli üyelik yoluyla devamı şeklinde. Ancak Amerikan müzik endistrisinin yükselen yıldızlarından Taylor Swift, bu yapıyı eleştiren bir yazı kaleme almış ve kişisel blog’unda paylaşmıştı. Yazısında, ‘Biz sizden bedava iPhone istemiyoruz, lütfen siz de bizden müziklerimizi ücretsiz yayınlamayı istemeyin’ diyen Swift, bu görüşlerini sosyal medya hesaplarından da paylaşmaya devam etti.

  Taylor-Swift

  Gelişmenin devamında ise Apple tarafından sürpriz bir açıklama geldi. Şirketin üst düzey isimlerinden Eddy Cue, üç aylık deneme süresinde sanatçılara telif ödemesi yapılacağı ifade etti. Twitter üzerinden gerçekleştirilen bu açıklama ile Apple, yeni müzik uygulamasında telif hakları ile ilgili önemli bir soru işaretini de gidermiş oldu.

  Olayın baş mimarı Taylor Swift ise bunun üzerinde Twitter’dan teşekkür içerikli tweet’ini paylaşarak memnuniyetini dile getirmiş oldu. Apple Music 30 Haziran 2015 tarihi itibarıyla kullanıma sunulacak. 9,99 TL’den 14,99 TL’ye kadar ödeme seçenekleri ile gelecek.

  Taylor Swift’in resmi YouTube hesabından yayınlanan video kliplerinden birini haberin devamında izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN