Apple, yılın 2. çeyreğinden ‘kârlı’ çıktı

0

Teknoloji şirketi Apple’ın 2018 yılının 2. çeyreğinde, diğer akıllı telefon üreticilerine göre daha fazla ‘kâr elde ettiğine işaret eden bir araştırma yayınlandı. İşte detaylar…

Akıllı telefon alanındaki rekabet küresel anlamda adeta uçlarda yaşanıyor. Birçok markanın sunduğu birbirinden iddialı modeller, tüketicilerin seçim süreçlerini bir hayli zorlu hale getirirken bazı markaların öne çıktığı biliniyor. iPhone serisiyle köklü bir geçmişe sahip olan Apple, bunlardan biri…

Tanınmış ve güvenilir araştırma kuruluşu Counterpoint, yayınladığı yeni bir araştırmayla 2018 yılının 2. Çeyreğinde akıllı telefon satışlarından en fazla kâr elde eden markaları sıraladı. Apple, toplam kârlılığın yüzde 62’sini alarak bu anlamda bir hayli öne çıktı.

Geçtiğimiz dönemde ‘1 trilyon dolarlık’ ilk teknoloji şirketi ünvanını da elde eden Apple, Counterpoint’e göre söz konusu dönemde (Nisan-Mayıs-Haziran 2018) 30 milyar dolarlık gelirine karşın 6 milyar dolar kâr elde ettiği kaydedildi. Böylelikle global telefon kârlılığının yüzde 62’sine tekabül eden 6 milyar dolarlık kazancı elde etmiş oldu.

Samsung, Huawei, Xiaomi gibi markaların da dikkat çekici kârlık rakamları elde ettiği görülüyor. Özellikle Çin merkezli markalardan Huawei ve Xiaomi’nin bu yıl büyük bir artış göstererek istikrarlı bir şekilde büyüdükleri görülüyor.

Raporlara göre Apple akıllı telefon serisi söz konusu olduğunda oldukça iyi kâr marjlarına sahip. Üst segment olarak tanımlanan kategoride Apple’ın yüzde 44 gibi bir oran yakaladığı bildiriliyor.

Cevap bırakın