Apple Yeni Mac Pro ile Devrim Peşinde

0

En son ne zaman masaüstü bilgisayarınız için bütçe ayırdınız? Akıllı telefon değiştirme sıklığınız ile (eğer varsa) masaüstü bilgisayarınıza yaptığınız harcamaları karşılaştırdığınızda sonuç ne oluyor? Bazen eve geldiğinizde telefon veya tabletinizle günlük işlerinizi halledip bilgisayarınızı açmadığınız oluyor, değil mi? Bu ve benzeri sorulara verdiğiniz yanıtların olumlu olması masaüstü bilgisayarları gittikçe geri plana attı. Mobil pazarda büyük takdir gören Apple firması aslında köklerini, bugün geri plana atılan masaüstü bilgisayarlara yani eski isimleriyle Mac’lere borçlu.

Herkesin gözlerini iPhone 8 için kilitlediği bu dönemde Apple firması aslında masaüstü için yeni çözümler peşinde. Apple’ın önemli yöneticilerinden Philip Schiller, “Mac konseptini seviyoruz ve onu hem masaüstü hem de dizüstü formatında yaşatmak için kendimizi adamış durumdayız. Günümüzde Mac deneyiminin bariz bir şekilde dizüstü bilgisayarlarımızla domine edildiğinin farkındayız ancak masaüstünü asla unutmadık,” sözleriyle Mac’lere inancını ve dolaylı da olsa yeni nesil masaüstü Mac’lere gönderme yaptığını yorumlamak mümkün. Bu yorumun altında da profesyonel kullanıcıların beklentileri yatıyor. Öyle ki Apple, 2017 yılında özellikle iPad Pro ve firmanın ilk dizüstü bilgisayarın çıkışının 25. yılını şerefiyle tanıtılan Touch Bar eklentili MacBook Pro ile dikkatleri üzerine çekti. Fakat bu süre zarfında Mac, iMac ve Mac mini kullanıcılarından oluşan sadık kitlesine yeni bir duyuruda bulunmamıştı. Analist uzmanlarının yorumları, firmanın bu seriyi unutmak yerine uçuşa geçirmeye niyetli olduğu yönünde.

Modüler yapı en üst seviye performans bekleyen kullanıcıları memnun edebilir

Cannonlake işlemci beklentisi

Silindir tasarıma geçip büyük sükse yaratan Mac Pro’nun üzerinden tam 4 sene geçti. Astronomik sayılabilecek fiyata sahip ürünün yeni modeli çıkmadı. Yeni modelin gecikmesindeki temel nedenlerden biri ürünün en üst seviye performansa ihtiyaç duyan ama sayıca az kullanıcıya hitap etmesi, mevcut makinenin günümüz ihtiyaçları için bile yeterli olması gösterilebilir. Asıl spekülasyon ise Apple ve Intel arasındaki işbirliğinde yatıyor. Intel, Apple’ın işlemci siparişlerini hazırlayamadığı için gecikme yaşandığı söyleniyor. Halihazırda yeni nesil MacBook Pro’ların Intel’in yeni nesil Kaby Lake işlemcisi kullandığını biliyoruz. Muhtemelen Kaby Lake’in masaüstü için tanıtılan yüksek performanslı S serisi kullanılacak. Peki, bu gecikme neden? İki neden akla geliyor; Intel, Apple için modifiye edilmiş bir işlemci hazırlıyor olabilir. Diğer seçenek ise daha heyecan verici. Çıkması en iyimser ihtimalle 2018 sonu ya da 2019 ortası düşünülen Mac Pro’lar, geçtiğimiz günlerde resmiyet kazanan ve 2018 baharına yetişecek Intel’in 10 nm üretimi ile gelecek yeni nesil Cannonlake işlemciler kullanabilir. Masaüstüne iddialı dönüş hazırlığındaki Apple, en yeni işlemci ailesini kullanmayı tercih etmiş olabilir.

En az 10 sene ve birkaç nesil sürmesi beklenen silindir tasarıma erken veda edilebilir

Silindir Tasarıma Veda edilebilir
Yeni nesil işlemci söylentilerinin yanında bir de tasarımda değişime gidilebilir. İlgi çekici olsa da silindir yapı ısınma ve donanım yükseltme sorunlarını beraberinde getirdi. Apple bu konuda ser verip sır vermese de yeni Mac Pro’ların modüler yapıya sahip olacağını belirtiyor. Modüler yapı aslında parçalarını değiştirebileceğimiz klasik masaüstü bilgisayarının havalı bir ifade şekli olduğu için Apple, eski formatına dönebilir. Yalnız bu sefer herkesin beklentisi Apple bandrolü taşımayan bir ürünün de kasaya girmesi. Yani en üst düzey kullanıcılar gözünü kırpmadan ikinci hatta üçüncü bir ekran kartını Mac Pro’larına eklemek istiyorlar. RAM yükseltmelerinin de bu vesileyle daha zahmetsiz olacağı düşünülüyor.

En büyük rakip?
Apple’ın Mac Pro’yu geliştirirken en büyük rakibi aslında USB Type-C porta sahip genel olarak müşteri memnuniyeti barındıran cafcaflı / Touch Bar’lı MacBook Pro. Böyle bir alete sahip biri neden daha üst düzey performans ister ve bunun için daha fazla para harcar? 4K video montajı, orta format makinelerde çekilen tek bir fotoğrafın 100 MB civarında olması (RAW halinde) daha fazla yer, RAM, daha güçlü işlemci ve hız istiyor. İşte Apple bu azınlık gibi duran ama sadakatini Mac’lerden yana gösteren kitle için dillere destan bir dönüş hazırlığında. Sadece biraz daha sabır…

Cevap bırakın