Apple yapay zeka şirketi Xnor’u satın aldı

0

Apple, Allen Yapay Zeka Enstitüsü bünyesinden ayrılan Xnor’u satın aldı. Yapay zekaya ait ürünler tasarlayan şirket, Apple bünyesine 200 milyon dolara dahil edildi. İşte detaylar…

Apple, 2020’deki ilk resmi şirket satın alımını gerçekleştirdi. Üstelik önceki yıllardaki temanın aksine bu kez yapay zeka odaklı bir adım atarak. Bu kapsamda sürpriz bir şekilde Xnor adlı yapay zeka şirketi satın alındı.

Xnor gibi sürekli gelişen bir teknolojiyi bünyesine katan Apple şirketi, alanında güçlenerek ilerlemeye devam ediyor. 2017 senesinde kurulan Xnor şirketi, telefonlar, dronlar ve kameralara yapay zekanın başarılı şekilde yerleştirilmesini sağlıyor. Apple, Xnor şirketi ile beraber son aylar içinde pek çok şirketi bünyesine dahil etti.

Xnor alternatiflerine göre çok daha az veri kullanımına olanak tanıyor. Daha fazla güvenlik sunan Xnor, aynı zamanda daha az zamanda büyük işler başarıyor. Xnor.ai kısa sürede yanıt zamanları, yapay zeka, öğrenme araçları gibi işlemler içinde kullanılabilir. Forbes dergisi, Amerika’da en fazla umut içeren firmalar arasında  Xnor.ai’yi 44. sıraya yerleştirmişti.

Şirketin üretmiş olduğu yapay zeka, kamera, dron, akıllı saat, IoT aygıtları, telefon gibi düşük güçle çalışan cihazlarda  başarılı şekilde çalışıyor. Xnor’ın bünyesinde yer alan görüntü tanımlama araçları, söylentilere göre gelecek yıllarda iPhone kameralarında yer alacak.

Cevap bırakın