Apple Watch’da İşleri Hızlandırmanın Yolları

      Bileğimizdeki mini bilgisayarlar olarak tanımlayabileceğimiz akıllı saatlerde bazen uygulamalar arasında kaybolabiliyoruz. Uygulamalar arasında geçişler bazen uzun sürebiliyor.  Apple Watch’da İşleri Hızlandırmanın Yolları başlıklı yazımda, akıllı telefondaki standart işleri hızlandırmaya yardımcı olacak ipuçlarından bahsedeceğim.

Uygulamalar arasında geçişi hızlandırma

      Apple Watch’da bir uygulamayı kullanırken yanlışlıkla bir bildirime dokunduğunuzda, önceki uygulamaya dönmek için birkaç işlem yapmanız gerekiyor.  Cihazda önceki yaptığınız işleme geri dönmek için  ana ekran düğmesine ( Digital Crown)  iki kez dokunarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz.  Ana ekran düğmesine iki kez üst üste basıldığında her zaman en son açılan uygulamaya geri dönülüyor. Bu işlemdeki sınırlama ise sürekli olarak iki uygulama arasında geçiş yapılmasıdır. Eğer ikiden fazla uygulama arasında geçiş yapmak isteniyorsa, ana ekran düğmesine iki kez basılması işe yaramayacaktır.

Saat ekranında bildirimleri ve Kontrol merkezini açma

      Apple Watch’ta saat kadranı açıkken, kontrol merkezini başlatmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırmanız gerekir.  Aynı şekilde, bildirimleri kontrol etmek için de ekranı yukarıdan aşağı hızlıca kaydırmanız gerekir. Akıllı saate herhangi bir uygulama açıldığında, kontrol merkezi ve bildirim setleri çalışmayı durdurur.

      Apple Watch’ta uygulama açıkken kontrol merkezi ve bildirim setinin çalışmasını sağlamanı geçici bir çözümü bulunuyor.  Cihazda bir uygulama açıkken kontrol merkezinin açılmasını sağlamak için ekranın alt kısmına parmağınızı basılı tutup yukarı kaydırmak yeterli olacaktır. Aynı şekilde, bildirimleri görmek için de, ekranın üst kısmına parmağınızı basılı tutup aşağı doğru kaydırmanız yeterlidir.

Egzersiz yaparken müziği kontrol edin

      Apple Watch’unuzdaki egzersiz uygulamasında herhangi bir egzersizinizi kaydederken, uygulamadan çıkmadan müziği kolayca kontrol edebilirsiniz. Egzersiz uygulaması ekranında, ekranı sola doğru kaydırdığınızda müzik çalma kontrollerini göreceksiniz. Yorucu egzersiz sırasında müzik kontrollerine erişim için fazla zaman ve geçiş yapmayı engelleyen bu özelliğin oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Apple Watch’da İşleri Hızlandırmanın Yolları

Aramaları sessize almak veye reddetmek için Apple Watch kullanma

      Kolunuzda Apple Watch varken, cep telefonundan bir görüşme isteği aldığınızda, Apple Watch’unuz da çalar. Gelen görüşme isteklerini sessize almak veya reddetmek istiyorsanız, birkaç hızlı numara kullanabilirsiniz. Aramayı susturmak için Apple Watch’unuzun ekranını bir saniyeliğine avucunuzla kapatmanız yeterli olacaktır.  Arama işlemi sadece arayan kişinin işlemine son vermesi ile son bulacaktır. Bu işlem ile siz gelen aramayı sadece susturmuş olursunuz.

iPhone’un kilidini açmak için Apple Watch’unuzu kullanın

      Apple Watch’u maske takarken iPhone kilidini açmak için kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanıma açtığınızda artık her seferinde Apple Watch üzerinden kilit açılması söz konusu olacaktır. Sadece Face ID servisi üzerinden açılan uygulamalarda Watch üzerinde kilit açma işlemi kullanılamamaktadır.

Apple Watch’u kullanarak Mac’inizin kilidini açın

      Apple Watch’unuzu aynı zamanda Mac’inizin otomatik olarak kilidinin açılması için de kullanabilirsiniz. Bu özellik çalışırken size  oldukça zaman kazandıracaktır. Bu özellik ile aynı zamanda Mac üzerinde yönetici yetkisi ile işlem yapma hakkı da elde edilmektedir.

      Apple Watch modellerine bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube kanalım

 

Cevap bırakın