Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer

  Apple Watch

  Şeylerin interneti ya da teknik olarak söyleyecek olursak Nesnelerin İnternet’i günümüzün ve geleceğin kesinlikle en önemli teknolojik gelişmelerinin başında geliyor. Nesnelerin İnternet’i kavramı kapsamında, akıllı cihazların her an birbirleri ile bağlantı içinde olması ve sonuçta insan hayatını kolaylaştırması, günümüzde etkisini oldukça hissettirmeye başladı. Özellikle giyilebilir cihazlar günümüzde olmasa bile çok yakında oldukça yoğun kullanılmaya başlayacak.

  Yapılan araştırmalara göre, günümüzde 10 -11 milyar cihazın birbirine bağlı olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50 milyara çıkması öngörülmekte.

  Günümüzde giyilebilir cihazların başında akıllı saatler geliyor. Nesnelerin İnternet’i konusunda, Apple da akıllı saati Apple Watch ile sektöre oldukça hızlı girmiş durumda.

  Bu yazımda, Apple’ın akıllı saati Apple Watch hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

  10 Nisan’da belli ülkelerde ön siparişe sunulacak olan Apple Watch’ın kullanıcılarla buluşmasına sayılı günler kaldı. 24 Nisan’da Amerika başta olmak üzere toplam 9 ülkede satışa sunulacak olan Apple Watch, hem Apple fanları hem de teknoloji tutkunları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

  Türkiye’de satış tarihi henüz  belli olmayan Apple Watch’un, Mayıs ayının ortalarında raflardaki yerini alacağı tahmin ediliyor.

  Apple Watch Nedir?

  aw133

  Apple Watch’ı iPhone’la tam entegre çalışan akıllı saat olarak tanımlayabiliriz.

  Apple Watch ile neler yapılabilir?

  Apple Watch’ta bulunan standart uygulamaların dışında, yeni uygulamalar hızla tanıtılmaya başlandı. Özellikle bankalar kendi uygulamalarını tanıtmaya başladılar. Genel olarak uygulamaların bazılarının isimlerini sıralayacak olursak: Facebook Messenger, Skype, Beats, Spotify, Moves, Pinterest, Uber, YouTube.

  A.Watch.For.Every.One

  Ayrıca cihazda bulunan servislere örnek olarak:

  Alarm: Apple Watch ile istenilen zamana alarm kurup aynı zamanda cihazı bir kronometre olarak kullanabiliyorsunuz.

  Takvim: O gün hakkında bilgi ile birlikte, gün içinde daha önce aldığınız toplantı taleplerini görüp, programlarınızı ona göre yapabiliyorsunuz.

  Dünyadaki Saatler: Dünyanın herhangi bir yerindeki saatleri görebiliyorsunuz.

  Ayın Evreleri: O gecede ayın ne kadar görünür olduğunu ve ayın evrelerini görebiliyorsunuz.

  Borsa: Merak ettiğiniz herhangi bir hisse fiyatını gerçek zamanlı olarak görebiliyorsunuz.

  Hava Durumu: Bulunduğunuz yerin ya da dünyanın herhangi bir yerin hava durumunu görebiliyorsunuz.

   Apple Watch’ın donanımsal yeteneklerini sıralayalım:

  A.Watch.Sensor

  Nabız Ölçen Sensör:  Apple Watch’ta nabız ölçebilen sensör bulunuyor. Kaydetmiş olduğu veri, anlık olarak iPhone’a gönderiliyor.

  İvme Ölçer: Apple Watch’ta bulunan ivmeölçer ile gün boyunca atılan adımlar sayılarak, yakılan kalori hesaplanıyor.

  GPS: iPhone’un GPS ve Wi-Fi servisini kullanarak haritadan yer bulabiliyorsunuz.

  Günlük Aktivite Ölçer:  Gün içinde ne kadar aktif olduğunuzu görebiliyorsunuz.

  Tüketicilere farklı seçenekler sunmak amacıyla, farklı modelleri piyasaya sürecek olan Apple; Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition olarak 3 farklı akıllı saatin tanıtımını yaptı. 38 mm ve 42 mm ekran boyutlarına sahip olan cihazlar, aynı zamanda farklı malzeme seçeneklerine de sahip. Ayrıca her modelde spor, deri, metal kayış seçenekleri bulunuyor.

  Apple Watch Modelleri

  1. Apple Watch

  A.Watch

  Standart model olan Apple Watch’da, paslanmaz çelikten bir gövde ve ekranı saran safir kristal koruyucu bulunuyor.

  2. Apple Watch Sport

  A.Watch.Sport

  Alüminyum çerçeveye sahip olan Apple Watch Sport modeli, uzay grisi ve gümüş olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip. Kayış seçenekleri içinde kauçukta bulunuyor.

  3. Apple Watch Edition

  A.Watch.Edition

  Apple’ın en pahalı akıllı saat modeli olan Apple Watch Edition, klasik Apple Watch’ta olduğu gibi aynı safir kristal katmana sahip; ancak 18 karat altın çerçeveden oluşuyor.

  Bu üç özgün koleksiyon arasında kendi tarzınızı seçebiliyorsunuz.

  Tim Cook, Apple Watch’un akıllı saat pazarında devrim yaratacağını söylüyor. Apple Watch’ı raflarda gördükten sonra bu sözün ne kadar doğru olduğunu da göreceğiz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN