Apple Watch SE İncelemesi

0

Apple geçtiğimiz yıllarda yeni bir Apple Watch modeli çıkardığı zaman bir veya iki nesil önceki akıllı saati de piyasada, daha uygun fiyatlı seçenek olarak tutmaya devam ediyor. Apple Watch Series 3 uzun zamandır bu rolü üstlendi ve hâlâ üstlenmeye devam ediyor. Ancak Apple bu yıl geçen yıllardan farklı bir şey yaptı ve Apple Watch Series 6 gibi amiral gemisi niteliğinde yeni bir akıllı saatin yanında Apple Watch SE gibi hem yeni hem de daha uygun fiyatlı bir seçenek sundu. Apple Watch Series 3, en ucuz Apple akıllı saati olarak yine piyasada. Ancak en yeni Apple saatine sahip olmak isteyenler Series 3’ün iki katı kadar para ödemek zorunda değil. Apple Watch’un en çok ilgi gören ve arzu edilen özelliklerini barındıran Apple Watch SE ile tüketicilere bir orta yol sunuluyor. Bu inceleme yazısında Apple Watch SE ile ilgili bilmeniz gerekenler ve yorumlar yer alıyor.

Apple Watch SE’yi mediamarkt.com.tr’den satın alın

Apple Watch SE, Series 6 ile aynı tasarıma sahip. Yine 40mm ve 44mm’lik iki farklı kasa seçeneği var. Sağ kenarda Digital Crown, yan tuş ve mikrofon var. Sol kenarda ise hoparlör bulunuyor. Hoparlör epey güçlü ve gerek Siri komutlarına alınan cevapları duymakta gerek telefon görüşmelerini saat üzerinde gerçekleştirmekte yardımcı oluyor. Önde cam, arkada safir ve seramik kullanılmış. Kenarları da alüminyum çerçeve sarıyor. SE modelinde tek malzeme seçeneği bu ve Türkiye’deki Apple Watch Series 6 modelleriyle bu açıdan ortak olduğunu söyleyebiliriz. Ne var ki, Apple Watch Series 6’da yeni sunulan mavi ve kırmızı gibi çekici renk seçeneklerini burada görmüyoruz. Apple Watch SE satın alacakları uzay grisi, gümüş ve altın gibi klasik renkler bekliyor. Eğer daha önce Apple Watch kullandıysanız ve elinizde kayışlar varsa, bunları Apple Watch SE ile de kullanabilirsiniz.

Suya dayanıklılık da Apple Watch SE’nin özelliklerinden bir tanesi. 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklılık var. Böylelikle havuzda veya açık suda yüzerken Apple Watch SE’yi bileğinizde tutmaya devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yağmur altında yürüyüş, koşu veya bisiklet gibi antrenmanlarda saati bileğinizde gönül rahatlığıyla tutmaya devam edebilirsiniz.

Apple Watch SE’nin ekranı 326 ppi piksel yoğunluğuyla Apple’ın Retina şartını karşılıyor. Gerçekten de ekran oldukça keskin ve net. Siyah renk derinliği de yüksek, bu da renklerin canlı görünmesini söylüyor. Saat kadranlarının ve diğer unsurların görüntülenmesinde ve hatta parlaklık konusunda arada Apple Watch Series 6’ya göre neredeyse hiç fark yok. Bu ekran da 1000 nit anlık parlaklık seviyesine çıkabiliyor. İki akıllı saat arasındaki en önemli farklardan bir tanesi Hep Açık Ekran. Saat kullanılmadığı zaman ekran tamamen kararıyor. Saati görmek için bileğinizi hareket ettirerek ekranı uyandırmalı ya da ekrana tıklatmalısınız. Eğer daha önce Hep Açık Ekran özellikli bir Apple Watch Series 5 kullanmadıysanız, o hâlde bu özelliğin olmaması sizin için çok büyük bir fark yaratmayacaktır.

Apple Watch SE’de Series 5’te bulunan Apple S5 işlemci bulunuyor. Bu işlemci akıllı saat için fazlasıyla yeterli bir performansı sunuyor. Saatin kullanıcı arayüzünde geçişler gayet hızlı, kadranlar arasında da akıcı bir şekilde geçiş yapılıyor. Antrenman başlatma ve bunun gibi işler için de S5 işlemci yeterli. Depolama alanı da yeterli ve uzun antrenmanlarınızda yanınıza telefonunuzu almadan Apple Watch SE üzerinden müzik dinlemenize yardımcı olacak kapasiteyi size sunuyor.

Pil tarafında Apple, iki şarj arasında 18 saatlik çalışma ömrü sunabileceğini belirtiyor. Pratikteki izlenimlerimiz Apple’ın verdiği bu değere rahatlıkla çıkıldığını gösteriyor. Aslında sadece saate bakma, bağlı iPhone’a gelen bildirimleri saatte görüntüleme, ara sıra gelen mesajları Dikte ile cevaplama ve Siri’ye komut verme gibi bir kullanımda 30-35 saat arasında kullanım sunuyor. Kutudan çıkan şarj aletiyle iki saat gibi bir sürede Apple Watch SE’yi şarj edebilirsiniz.

Antrenman tarafında Apple Watch SE, bir Apple akıllı saatinden beklenenleri fazlasıyla sunuyor. watchOS 7 ile birlikte gelen Dans ve benzeri yeni antrenman modlarında Apple Watch SE ile hareket ve egzersiz takibi yapabilirsiniz. Hareket, egzersiz ve duruş halkalarının takibi konusunda da bu akıllı saat diğer Apple Watch’larla tutarlılık gösteriyor. Apple Watch SE ile tutulan antrenman ve hareket verilerini bağlı iPhone’da iOS 14 ile birlikte sunulan Fitness uygulamasında görebilirsiniz.

Sağlık konusunda Apple Watch SE, Apple Watch Series 6’da bulunan kanda oksijen düzeyi ölçümü ve EKG gibi özellikleri barındırmıyor. Ancak kalp hızı ölçümü, düşük veya yüksek değerde uyarı, gürültü, döngü izleme, nefes gibi sağlık odaklı uygulamaları burada da görüyoruz. watchOS 7 ile birlikte gelen Uyku uygulaması bu saatte de kullanılabiliyor. Apple Watch SE, uyku toplam uyku süresine ve yatakta geçirilen süreye odaklanıyor. Uyku takibi için saatteki Uyku uygulaması üzerinden uyku planları oluşturmanız gerekiyor. Hafta içi ve hafta sonu için farklı planlar oluşturabilirsiniz. Yatma zamanı gelirken, belirlediğiniz bir zamandan sonra rahatlama modu açılıyor. Bildirimler sessize alınıyor, karartılıyor ve bu şekilde hem saatin hem de bağlı iPhone’un uykunuzu kaçırması engelleniyor. Apple Watch SE ile takip edilen uyku verilerini iPhone’daki Sağlık uygulamasında görebilirsiniz.

Apple Watch SE’deki Uyku uygulaması başlangıçta üçüncü taraf uyku uygulamalarının veya diğer akıllı saatlerin ve bilekliklerin sunduğu uyku verilerini sunmuyor. Ne var ki, gelecek watchOS sürümlerinde bu desteğin daha da gelişeceğini tahmin ediyoruz. Bu arada, gece bileğinizde Apple Watch SE’yi tutmaya devam edecekseniz, o hâlde şarj için en uygun zaman sabah uyandıktan hemen sonra, evden çıkıncaya kadar geçen süre olacaktır. Bu süre de saati bir gün boyunca rahatlıkla kullanmanıza yetecek gücü size sunacaktır.

watchOS 7 ile yüklü olarak gelen Apple Watch SE, bu işletim sistemi güncellemesiyle birlikte sunulan yeni kadranlar, gelişmiş komplikasyonlar, saat kadranlarını paylaşım gibi özelliklerden yararlanma imkanı sağlıyor. watchOS 7’nin getirdiği Takimetre, Kaligraf, X-Large, Sanatçı ve bunun gibi yeni saat kadranlarıyla Apple Watch SE’nizi daha eğlenceli hâle getirebilirsiniz. Gelişmiş komplikasyon desteği sayesinde bir uygulamanın birden fazla komplikasyonunu aynı saat kadranında kullanabilirsiniz. Böylelikle sadece bir uygulamaya ait verileri aynı anda sunan özel saat kadranları oluşturabilir, bunları da arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Siri de watchOS 7 ile önemli yenilikler kazandı. Bunların başında artık kadın veya erkek sesiyle size doğrudan Apple Watch SE üzerinden cevap verebilmesi geliyor. watchOS 7’den önceki sürümlerde Apple Watch’a Siri ile komut verdiğinizde ses duymuyordunuz. Artık Siri saat üzerinden de sesle yanıtlayabiliyor. Siri, özellikle anımsatıcı kurma, sayaç ayarlama, hava durumunu öğrenme, bir kişiye mesaj gönderme gibi işler için kullanışlı. Mesaj gönderme demişken, iMessage veya SMS gönderiminde metin girişini Dikte ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca WhatsApp ve bunun gibi anlık mesajlaşma uygulamalarında gelen bildirimler üzerinden cevaplama işlemini yapabilir ve bu sırada Dikte özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Dikte, watchOS 7 ile birlikte artık doğrudan Apple Watch üzerinden çalışıyor. Yani, söylediklerinizin yazıya dönüştürülmesi için konuştuklarınızın Apple sunucularına gönderilip yazıya dönüştürülmesine gerek yok. Her şey cihazda oluyor ve söylediklerinizi çok daha hızlı şekilde Apple Watch’un ekranına dökülüyor.

Sonuç olarak Apple Watch SE, bir Apple Watch’tan beklentilerinizi büyük oranda karşılayacaktır. Özellikle bir Apple Watch’u daha çok spor ve egzersiz arkadaşı olarak düşünüyorsanız, Apple Watch SE sizin için yeterli olacaktır. Apple Watch Series 6’nın EKG ve kanda oksijen düzeyi ölçümü gibi özellikleri o saati sağlık takibi gibi işler için daha elverişli hâle getiriyor. Hep Açık Ekran kullanışlı bir özellik. Ancak bulunmaması, daha önce onunla tanışmamış olan birçok Apple Watch SE kullanıcısı için fazla bir fark yaratmayacak, eksikliği hissedilmeyecektir. Eğer yepyeni bir Apple Watch isteyip bütçesini çok yüksek seviyeye çıkarmak istemeyenler için Apple Watch SE fazlasıyla yeterli olacaktır.

Apple Watch SE’yi mediamarkt.com.tr’den satın alın

Cevap bırakın