Apple Watch, koronavirüsü tespit edebilir!

0

Apple Watch pek çok kez sunduğu özellikleri ile dikkat çekerken şimdi yepyeni bir haberle gündeme geliyor. Apple imzalı akıllı saat serisine yönelik yeni yapılan araştırmalara göre koronavirüs testi yapılmadan günler öncesinden enfeksiyonu tespit edebiliyor. Apple Watch koronavirüs tespitini nasıl yapıyor?

Apple Watch, koronavirüs tespitini yapabiliyor

Kalp ritmi izleme özelliğiyle kalp rahatsızlıkları gibi sorunları önceden tespit edilmesine yardımcı olan Apple Watch, yeni yapılan araştırmaya göre, bir kullanıcının koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını test yapılmadan önce ortaya çıkan semptomlar ile çözümleyebiliyor. Apple Watch’un bu virüsü günler önce tespit ettiği söyleniyor.

Uzmanlar koronavirüs hakkında araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Aşı çalışmalarına ek olarak etkilerin azaltılması ve daha az bulaşıcı hale gelmesi için çabalayan bilim insanları en son çareyi akıllı giyilebilir cihazlarda aramış gibi görünüyor. Apple Watch veya Fitbit gibi ‘kalp ritmi izleme’ özelliği bulunan giyilebilir cihazların koronavirüs testi yapılmadan günler öncesinde enfeksiyonun semptomlarının tespit edebildiği doğrulandı.

Apple Watch koronavirüs

New York’ta yer alan araştırmacılara göre, Apple Watch bir insanın virüsü kapmasından sonra yaklaşık 7 gün içinde kalp ritmindeki değişikliğe bağlı olarak koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını tespit edebiliyor.

Kalp ritmini doğru bir şekilde izlemesiyle pek çok vakada hayat kurtardığına şahitlik ettiğimiz Apple Watch’un şimdi de 2019 yılının son aylarından beri başımızın belası olan koronavirüsünü tespit edebildiğini öğreniyoruz.

Peki nasıl tespit edebiliyor? Araştırmaya göre koronavirüsüne yakalanan kişiler daha düşük kalp hızı değişkenliği yaşıyor. Haliyle virüse yakalanmayanlara göre verileri daha gözle görülür şekilde gözlemleniyor. Apple Watch kullanan 300 sağlık çalışanına odaklanan bu araştırmanın sonuçlarına göre, cihaz virüsü önceden tespit edebiliyor. Araştırmanın kapsamlı makalesi Nature dergisi üzerinden yayımlandı.

Cevap bırakın