Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelApple Vision Pro satışa çıktı! Peki Türkiye'ye ne zaman gelecek?

  Apple Vision Pro satışa çıktı! Peki Türkiye’ye ne zaman gelecek?

  Apple Vision Pro satışa çıktı! Peki Türkiye’ye ne zaman gelecek? İşte ürün hakkındaki genel görüşlerimiz ve geleceğe dair önemli bilgiler.

  Bildiğiniz gibi Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro, yakın zamanda ana vatanı olan ABD pazarında satışa sunuldu. Ürüne ilgi ilk günden itibaren yoğun oldu ve Vision Pro ciddi satış adetleri elde etti. Apple’ın da durumdam oldukça mennun olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça iddialı özelliklerle gelen bu karma gerçeklik gözlüğü, geleceğin teknolojisi olarak görülüyor.

  Apple Vision Pro, Apple M2 yonga setini kullanıyor ve 16 GB RAM kapasitesiyle beraber geliyor. Giriş segmentinde 256 GB dahili depolama alanıyla satılan ürün,             elbette daha geniş depolama seçeneklerine de sahip. Peki ama bu teknolojik gözlük bizlere ne sunuyor? Ya da kaba tabirle Apple Vision Pro ne işe yarıyor?

  Apple Vision Pro, dijital içerikleri fiziksel evrende görmemizi sağlıyor. Gözlüğü takmanızın ardından tüm uygulamaları evinizin duvarına veya o an nerede bulunuyorsanız o ortama taşıyabiliyorsunuz. Gözlükle beraber uygulamalar gözünüzün önüne gelse bile aynı zamanda bulunduğunuz ortamı da gördüğünüz için etrafınızda olan biten her şeyden haberdar olabiliyorsunuz. Bu da oldukça farklı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

  Apple Vision Pro satışa çıktı! Peki Türkiye’ye ne zaman gelecek?

  Normal şartlarda sanal gerçeklik gözlükleri, gerçek dünya ile bağlantınızı tamamen koparırken Apple Vision Pro sanal gerçeklik ve gerçek dünya arasında bir köprü görevi görüyor. Bu yönüyle ürüne karma gerçeklik gözlüğü adı veriliyor. Üstelik Apple Vision Pro’yu bir bilgisayar gibi kullanabilir, örneğin otobüste seyahat ederken bile dev bir ekran oluşturarak filmler seyredebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz fiziksel ortamdan rahatsızsanız veya görmek istemiyorsanız Vision Pro’da yer alan farklı mekanları kullanabilir ve istediğiniz ortama geçiş sağlayabilirsiniz. Yani dilerseniz fiziksel ortamınızdan kopmanız da mümkün hale geliyor.

  vision pro

  12 farklı kamera, 5 sensör ve 6 mikrofona sahip olan Vision Pro elbette biraz ağır bir cihaz. Yaklaşık 635 gramlık bu ağırlık, uzun süren kullanımlarda yorulmanıza, ve baş ağrısına neden olabiliyor. Ancak kimileri böylesine yetenekli bir cihaz için 635 gramlık ağırlığın normal olduğunu düşünüyor.

  Kullanıcıların Vision Pro ile alakalı kafasındaki en önemli soru işaretlerinden birisi de şüphesiz ki cihazın pil performansı. Kullanıcılar tarafından yapılan geri bildirimlere göre Vision Pro, normal kullanımlarda 2 buçuk saate varan bir kullanım ömrü sunuyor. Bu performans için ortalama diyebiliriz. Zira Vision Pro’nun henüz ilk neslinden bahsediyoruz ve çok acımasız yorumlar yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Elbette ilerleyen nesillerde ürün biraz daha ufak boyutlarda gelecek, daha iyi özellikler vadedecek ve daha iyi bir pil performansı sunacaktır.

  Peki ama Apple’ın bu yepyeni ürünü Türkiye pazarına ne zaman gelecek? Bunun net bir cevabı henüz yok. Apple ürünü şimdilik ABD pazarında satıyor ve yakın zamanda Çin’e getirmeye hazırlanıyor. Elbette bundan sonraki süreçte cihazın diğer ülkelere de yavaş yavaş gelmesi beklentiler dahilinde. Türkiye de bu ülkelerden biri. Ancak zaten Vision Pro henüz sadece ABD’de satılmasına karşın bazı Türk kullanıcılar gözlüğü satın alıp kullanmaya başladılar bile. Yaklaşık 150 bin TL’lik maliyete katlananlar, gözlüğü deneyimleme fırsatı buluyor. Hatta yakın zamanda ürünün ikinci el piyasasının yavaş yavaş oluşabileceğini söyleyebiliriz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN