Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelApple Vision Pro 2 Neler Sunacak? İşte Bildiklerimiz...

  Apple Vision Pro 2 Neler Sunacak? İşte Bildiklerimiz…

  Apple Vision Pro ile bir devrim yaratmayı bekliyordu. Fakat yükselen maliyetler ürünün fiyatına etki etti aynı zamanda üretim hacminin ve global olarak dağıtımın yeterli olmaması bu yeni ürüne ilgiyi azalttı diyebiliriz. Peki, Apple Vision Pro 2 nasıl olacak ve bu konudaki gelişmeler neler? Şimdiye kadar öğrendiklerimizi bu yazıda topladık. Hadi başlayalım.

  Öncelikle şu soruları kendimize sorabiliriz: Yeni gelecek Apple Vision Pro 2 ‘den neler beklemeliyiz? Ne tür özellikler sunacak ve ne zaman kullanıma sunulacak?

  Apple Vision Pro 2 Ne Zaman Satışa Çıkacak ve Fiyatı Ne Olacak?

  Birinci nesil Apple Vision Pro Şubat 2024’te piyasaya sürüldü, yeni ürünün gelişi için biraz zaman vermemiz gerekiyor. En az bir yıl diyebiliriz. Bu da bizlere Şubat 2025 tarihini işaret ediyor. devamının gün ışığına çıkmasına biraz zaman geçecek. Tabii ki bu tarihlerde değişiklikler olabilir. En yazkın tarih şimdilik bu. Apple ürünün daha da yaygınlaşmasını bekleyerek tarihi Haziran 2025’e de çekebilir. Ama şunu biliyoruz ki Vision Pro 2 2025 yılı içerisinde tanıtılacak.

  Sektör analistlerinin tahminleri de bizi doğrular nitelikte. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre Vision Pro 2 muhtemelen 2025 yılında tanıtılacak. Gazeteci Mark Gurman’da Apple’ın bu tarihi hedeflediğini iddia etmişti. Ancak Gurman, Şubat 2024 tarihli bir raporda tahminini güncelleyerek ikinci nesil Vision Pro’nun piyasaya sürülmesine en az 18 ay alacağını öngörmüştü. Apple’ın, bir ürünün tam olarak doğru olduğunu hissedene kadar piyasaya çıkarmadığı düşünülürse ilk nesilden sonra 18 aylık bir tahmin gerçekçi gözüküyor.

  Kuo ayrıca ikinci nesil kulaklığın iki farklı versiyonla geleceğini söylüyor: Orijinal Vision Pro’nun üst düzey bir devamı ve daha düşük fiyatlı, küçültülmüş bir versiyon Eğer durum böyleyse, her iki modelin de aynı anda tanıtılması muhtemel gibi. Çünkü Apple’ın Vision Pro konusundaki fiyatlaması biraz yüksek, ürünün satış rakamları da bunu gösteriyor.

  Fiyata gelince, Apple Vision Pro 2’nin fiyatının 3.499 Dolar yani Vision Pro ile aynı olmasını bekliyoruz. Bazı bileşenler muhtemelen ucuzlayacak olsa da Apple, cihazın performansını ve özellik setini artırmak isteyecektir, bu nedenle burada çok fazla değişiklik beklememekte fayda var.

  Peki, Adı Ne Olacak? 

  Vision Pro adı birçok Apple takipçisi için sürpriz oldu; çünkü aylardır söylentiler Apple’ın yeni cihazına Reality Pro adını vereceğini öne sürüyordu. Şimdiki gösterge, Apple’ın yeni nesil kulaklıklarının “Vision” adlandırma sistemini takip edeceği ve bunun yerine Reality adını kullanmayacağı yönünde.

  Basitlik açısından ikinci nesil modeli Apple Vision Pro 2 olarak adlandırıyoruz, ancak Apple bunu Vision Pro (2. Nesil) olarak adlandırmaya veya sadece Vision Pro adını kullanmaya ve onu bir model numarasıyla ayırt etmemeye karar verebilir. iPhone dışında ürettiği hemen hemen her donanım ürünü için bu yaklaşımları kullanıyor.

  Daha ucuz kulaklığın Reality One olarak adlandırılacağı söyleniyor. Apple’ın yeni uygun fiyatlı ürüne Vision One veya sadece Apple Vision ile devam edileceği öngörülebilir. Üst düzey kulaklığın Vision Pro olarak adlandırılması, Pro olmayan bir sürümün olacağı anlamına geliyor. Bu da basitleştirilmiş Apple Vision cihazının önümüzdeki dönemde gün yüzüne çıkacağını bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Apple Vison Pro 2

  Yeni Nesil Vision Pro Özellikleri

  Vision Pro 2’nin özelliklerine ilişkin söylentiler henüz ortalıkta yok ancak bazı tahminlerde bulunabiliriz. Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Cihazın çok daha hızlı bir işlemciyle geleceğini ön görüyoruz. Bu işlemciler potansiyel olarak Apple’ın M3 veya M4 çipi olabilir. Bunun nedenlerinin başında yeni cihazın mevcut modelden daha fazla grafik özellikleri sunması gerekliliği olarak gösterilebilir.

  Ayrıca kulaklığın içindeki lenslerinde geliştirilmesi muhtemelen. İlk nesle göre ikinci nesilde lens iyileştirilmesi beklemeliyiz. Bu sayede deneyim biraz daha aratacak. Kullanıcılar ilk versiyona göre çok daha rahat kullanım özelliklerine sahip olacaklar. Pazar araştırma firması Omdia’nın da bu konuda yaptığı bir açıklama var. Omdia’ya göre, bir sonraki Vision Pro’nun daha gelişmiş mikro-OLED panellerle geleceği öngörülüyor. Bunun da parlaklık ve verimliliği artıracağı kesin.

  Beklentilerden bir diğeri ise ikinci nesil kulaklığın yeni bir tasarıma sahip olması. Bu sayede kulaklığın ağırlığı düşürülebilir ve daha uzun saatler kullanılabilir hale gelebilir. Daha hızlı bir işlemci ve yeni bir pil de yine beklentilerimiz arasında yer alıyor. Tüm bu beklentiler yeni tasarımı destekliyi nitelikte.

  İlk Vision Pro kulaklığının ağır olduğu ve çok uzun süre kullanıldığında rahatsızlığa neden olabileceği inkar edilemez bir durum. Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere baktığımızda APple’ın bu konuda çalışmaları bulunuyor. Hatta firmanın aldığı bir patentin bu cihaz üzerinde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Dengeleyici kütle patenti alan Apple’ın yeni sürümde bu özelliği kullanarak deneyim konusundaki endişeri ortadan kaldırabileceğini öngörüyoruz. Bu yeni patent ile gelecek özellik sayesinde cihazın ağırlığı başınızın hareket ettiği yönün tersine kaydırılıyor. Bu sayede hissedebilecek boyun gerginliği azaltmaya çalışılacak. Muhtemelen bunu Vision Pro 2’de göreceiz. Fakat Apple ileri seviye modellerde de bu özelliği kullanabilir.

  Apple Hangi Ürünler Üzerinde Çalışıyor?

  Apple’ın, Vision Pro’nun birçok özelliğini içerebilecek, ancak çok daha küçük bir pakette olabilecek bir dizi artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü geliştirdiğine dair uzun zamandır söylentiler vardı.

  Fakat 2023 yılının başlarında çıkan haberlere baktığımızda Apple’ın AR gözlüklerinin geliştirilmesini süresiz olarak ertelediğini duyduk. Şimdilerde bu tazr ürünlerin piaysay sürülmesi için en az üç yıl daha beklememiz gerektiği öngörülüyor. Dolayısıyla yakın zamanda Apple’dan farklı teknolojiye sahip bir cihaz beklememeliyiz. Muhtemelen 2026 veya 2027 yılında bu tarz ürünleri görebileceğiz.

  Apple’ın 2030’larda piyasaya sürülebilecek AR kontak lensler üzerinde de çalıştığı biliniyor. Tabii ki bu ihtimalin şimdilerde çok uzak olduğunu söylememde fayda var. Bu çalışmalara deneysel olarak bakabiliriz.

  Apple ürünlerine göz gezdirmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN