Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürApple ve Google, istenmeyen takip durumunda iOS ve Android’de uyarı verilmesini sağlıyor

  Apple ve Google, istenmeyen takip durumunda iOS ve Android’de uyarı verilmesini sağlıyor

  Apple ve Google, Bluetooth aygıtları için İstenmeyen Konum Takip Aygıtlarının Tespiti adı verilen bir endüstri standardı oluşturmak için ortak bir çalışma yürüttü.

  Çalışma sonucunda, kullanıcılar bilmedikleri bir aygıt tarafından takip edildiklerinde hem iOS hem Android üzerinden uyarı alabilecekler. Bu sayede, eşyaların kaybolmasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanan bu aygıtların kötüye kullanımı azaltılacak. Apple bugün bu özelliği iOS 17.5 sürümüne entegre ederken, Google da bunu Android 6.0 ve daha üzeri Android sürümlerine sahip aygıtlarda sunacak.

  Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, üzerilerinde bilmedikleri bir Bluetooth takip aygıtıyla belirli bir süre hareket ettiklerinde aygıtlarında “Sizinle Hareket Eden [Aygıt] Bulundu” uyarısını alacak.

  Bir kullanıcı iOS aygıtında böyle bir uyarı aldığında, bu bir başkasının AirTag’inin, Bul aksesuarının veya endüstri standartlarına uyumlu bir Bluetooth takip aygıtının onunla birlikte hareket ettiği anlamına geliyor. Takip aygıtı kullanıcının ödünç aldığı bir eşya üzerinde olabilir. Ancak böyle olmadığı durumlarda iPhone, takip aygıtının tanımlayıcısını görüntüleyebiliyor, yerini bulmak için bir ses çalmasını sağlayabiliyor ve devre dışı bırakmak için yönergelere erişebiliyor. Chipolo, eufy, Jio, Motorola ve Pebblebee gibi Bluetooth aygıt üreticileri gelecek modellerinin bu standarda uyumlu olacağını duyurdu.

  AirTag ve üçüncü taraf Bul aksesuarları en başından beri sektörde ilk kez kullanılan gizlilik ve güvenlik önlemleriyle tasarlandı. Apple, tüketicilerini güvende tutmak için bu tür önlemleri geliştirip uygulamaya büyük önem veriyor. Sektörde bir ilk olan bu platformlar arası ortaklık kullanıcı topluluklarının ve endüstrinin geri bildirimleriyle ortaya çıktı. Oluşturulan standartlarda, ürünlerine istenmeyen takip durumunda uyarı verme özelliği eklemek isteyen üreticilere yönergeler ve en iyi uygulama örnekleri sunuluyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN