Apple TV 4K Özellikleri

0

      Apple 12 Eylül 2017’de yaptığı tanıtım etkinliğinde yeni iPhone’lar ile birlikte, yeni nesil Apple TV 4K’nın da tanıtımını yaptı. Adından da anlaşılacağı üzere artık yeni nesil Apple TV ile videolar 4K çözünürlüğünde ve HDR desteğiyle izlenecek.

     Apple TV 4K’nın yüksek dinamik aralık (HDR) özelliği daha parlak ve gerçekçi renkler ile daha fazla detay sunuyor.

 

      Böylece en popüler ve en yeni filmleri, severek takip ettiğiniz TV programlarını, her zamankinden daha gerçekçi ve net şekilde izleme şansına sahip oluyorsunuz. Apple TV 4K HDR, Apple TV den 2 kat daha güçlü işlem hızına ve ayrıca grafik tarafında da geçen yıl tanıtılan Apple TV’den 4 kat daha güçlü donanıma sahip.

 

Apple TV 4K

      Yeni nesil Apple TV 4K HDR’da 64 bit mimariye sahip A10X Fusion çip bulunuyor. USB-C bağlantı noktası yerine HDMI 2.0 kullanılmış. Çift bant 802.11ac özelliğinde Wi-Fi kablosuz iletişim teknolojisi kullanılıyor. Aynı zamanda Gigabit ethernet bağlantı birimine sahip. Yakın alandaki diğer Apple ürünleri ile iletişim için Bluetooth 5.0 kablosuz teknolojisi kullanılıyor. Ek olarak, kızılötesi alıcı da bulunuyor.

 

      Apple TV 4K’nın uzaktan kumandası Bluetooth 4.0 kablosuz teknolojisini kullanıyor. Aynı zamanda kızılötesi vericiye sahip. Uzaktan kumanda da ivmeölçer ve üç eksenli jiroskop bulunuyor. Yeni uzaktan kumanda Lightning ile şarj olup,  şarj edilebilir pil barındırıyor. Kumanda bir şarj ile neredeyse bir ay boyunca dayanacak kapasiteye sahip. Yeni kumanda eğer istenirse USB bağlantısı ile bilgisayar veya bir adaptör üzerinden şarj edilebiliyor. Uzaktan kumandanın Bluetooth özelliği sayesinde, TV’ye doğru tutmasanız bile komutlarınızı odanın her yerinden algılayabiliyor.

Apple TV 4K’da neler var?

      Apple, Apple TV 4K’da dünyanın önde gelen film yapım şirketleri ile anlaşmalar imzalayarak, iTunes üzerinden HD kalitesinde filmleri satın alma fırsatı sunuyor. Apple TV 4K sahipleri eğer aynı zamanda iPhone sahibiyse; akıllı telefonları aracılığı ile iCloud üzerindeki fotoğraf ve videolarını aile üyeleri veya arkadaşları ile paylaşma şansına sahip oluyorlar. Aynı zamanda yine akıllı telefonlarında bulunan fotoğraf ve videolarını, AirPlay üzerinden Apple TV’ye kolay bir şekilde gönderebiliyor. Bu yıl içinde yeni versiyonunun yayınlanacağı AirPlay 2 desteği ile Apple TV’ler evde bulunan diğer AirPlay 2 desteği olan hoparlör ve ev sinema sistemlerinin hoparlörleri üzerinden müzik dinleme fırsatı sunacak.

      Apple TV 4K’da NBA, TV+ ve MLB gibi uygulamalardan en sevdiğiniz spor karşılaşmalarını izleyebilir, Bloomberg, CNN’den  haberleri takip edebilirsiniz. En sevilen yerli dizi ve filmlerin adresi puhutv’de en popüler dizileri, günümüz Türk Sineması’nın seçkin örneklerini, unutulmaz Yeşilçam klasiklerini ve çocukların ilgiyle izlediği çizgi filmleri izleyebilirsiniz.  Tutkunu olacağınız dizileri, gişe rekorları kıran yerli ve yabancı filmleri ve orijinal yapımları BluTV’den takip edebilirsiniz. 150’den fazla canlı TV kanalı, gişe rekortmeni filmleri, sevdiğiniz proğramları, Premier Lig heyecanını  TV+ uygulamasından izleyebilirsiniz.

      Apple Music uygulaması ile, 40 milyondan fazla müzik parçasına Apple TV 4K üzerinden erişebilirsiniz. Böylece partinizi daha da eğlenceli hale getirebilir, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte müzik dinlemenin keyfine varabilirsiniz.

      Apple TV’lerde kullanılan VoiceOver özelliği, görme güçlüğü yaşayan kişilerin Apple TV’yi kullanmasını kolaylaştıran bir ekran okuyucu sunuyor. Hem kompakt hem de yüksek kaliteli formatta 30’dan fazla dilde kullanılabilen VoiceOver, TV’nizin ekranında tam olarak neler olup bittiğini söylüyor ve komutları seçmeye yardımcı oluyor. Apple TV; hızlı kaydırma, dokunma ve rotor gibi yakından tanıdığınız birçok VoiceOver hareketini kapsıyor. Ve bağlı bulunan Bluetooth klavyelerinden alınan standart VoiceOver komutlarını destekliyor. VoiceOver’ı etkinleştirmek için Menü düğmesine üç defa tıklayıp Apple TV’nin kurulum yönergelerini takip etmeniz yeterli oluyor.

Kaynak: Apple

Cevap bırakın