Apple Siri büyük bir başarıya imza attı

0

Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran sanal asistan uygulamaları, günümüzde yayılmaya devam ediyor. Apple Siri, Amazon Alexa ve Microsoft Cortana gibi yardımcı yazılımların pazar payı, gün geçtikçe daha yüksek gelirler sağlıyor. Futuresource Consulting isimli bir araştırma şirketi, sanal asistan uygulaması pazarını inceledi.

Sanal asistan uygulaması

Apple Siri en iyi sanal asistan uygulaması unvanını aldı

iPhone 11 modelleri ve iOS 13 sürümleri ile birlikte oldukça verimli bir hale getirilen Siri, zaman zaman hayat kurtarması sayesinde de gündeme geliyor. Kendisinin çok kısa süre içerisinde onlarca görevi yerine getirebilmesi, kullanıcıların Siri’yi tercih etmesini sağlıyor.

Yaptığı pazar araştırmaları ve verdiği danışmanlık hizmeti ile bilinen Futuresource Consulting, 5 büyük sanal asistan uygulamasını inceledi. Araştırma firması tarafından hazırlanan raporda Apple Siri, Amazon Alexa, Google Asistan, Microsoft Cortana ve Baidu DuerOS bulunuyor.

En iyi sanal asistan uygulaması

İlgili rapor, bazı şaşırtıcı sonuçlara da yer veriyor. Office 365 uygulamalarına entegre edilen Cortana, ilginç bir sonuç elde etti. Bu yıl en çok büyüme gösteren sanal asistan uygulaması ise DuerOS oldu. Google Asistan ile Amazon Alexa ikilisinin daha iyi olması bekleniyordu. Ortaya sunulan pazar payları şu şekilde:

  • Apple Siri: Yüzde 35
  • Microsoft Cortana: Yüzde 22
  • Baidu DuerOS: Yüzde 15 | Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 büyüme
  • Google Asistan: Yüzde 9
  • Amazon Alexa: Yüzde 4

Futuresource Consulting, sanal asistanların önümüzdeki 5 yıl içerisinde gelir sağlama konusunda 2 kat daha fazla sonuç elde edeceğini belirtti. iPhone modellerinin yanı sıra iPad ve diğer Apple ürünleri de bu orana katkı sağlayacak. Size göre en iyi sanal asistan uygulaması hangisi ve neden?

Cevap bırakın