Apple, sesli asistan Siri’yi Mac’lere getiriyor

0

Ekran Resmi 2016-05-19 14.23.37

Apple’ın OS X 10.12 ile birlikte Mac bilgisayarlarının özelliklerine sesli asistan Siri’yi de ekleme planları, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı. Şirketin Mac’lere getirmeyi planladığı bu yazılımsal özellik, kullanıcıların bilgisayarlarında ‘hava durumu’, ‘yol durumu’ ve sayısız konuda sorular sorabilmesi ve sesli olarak yanıt almaları temeline dayanıyor. Mevcut iOS cihazlarında kullanımda olan ilgili özelliğe dair ilk resmi detayların da haziran ayında ABD’de Apple’ın Geliştiriciler Konferansı (WWDC 16) kapsamında duyurulması bekleniyor. Son gelişmeler ise Siri’nin Mac’te nasıl görüneceğine dair ipuçları içeriyor…

Ekran Resmi 2016-05-19 14.23.20

Yeni görseller Apple odağındaki popüler bir internet sitesinde yayınlandı; Mac bilgisayarlardaki Dock’ta ve üst kısımdaki Siri uygulamasının ikonları açıkça gözler önüne serildi. İlgili haberde görsellerin ‘güvenilir bir kaynaktan’ elde edildiği vurgulandı.

Ekran Resmi 2016-05-19 14.23.09

Sonraki büyük işletim sisteminde Siri’nin de yer alacağına dair önemli bir işaret daha ortaya çıkmış oluyor. Apple tarafından konuya ilişkin doğrulama ya da yalanlama gelmiş değil. Siri’ye dair beklentiler büyük olasılıkla doğru.

Mac için Siri’nin Apple’ın WWDC 16’da görücüye çıkacağını belirtmek mümkün. 13 Haziran 2016’da başlayacak etkinlikte ayrıca iOS 10 beta sürümünün de yayınlanması bekleniyor. Ayrıca watchOS ve Apple TV için tvOS’in de sonraki versiyonlarına ilişkin detayların aktarılma ihtimali bulunuyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın