Apple ‘Sentetik Selfie’ uygulaması patenti almak istiyor

0

Apple, her kullanıcının kendi portre fotoğraflarını ayrı ayrı çekmesi, daha sonra bunların yazılımla birleştirilerek klasik bir selfie haline dönüştürülmesini esas alan bir patent başvurusunda bulundu.

Grup selfie’leri, etkinliklerde veya seyahat ederken arkadaşlarınızla anı ölümsüzleştirmenin harika bir yolu. Bununla birlikte pek de kolay bir süreç olmadığı da net. Birçok kişinin çekim için poz vermesi, bazılarının fotoğraftaki ifadesini beğenmemesi ya da yeniden çekilmesini istemesi gibi yaygın taleplerin kaynağı. Neyse ki Apple, bu sorunu teknoloji ile çözmek istiyor.

Şirket, selfie çekimleri odaklı ve ‘Sentetik Grup Özçekimlerinin Üretilmesi‘ başlıklı yeni bir patent başvurusunda bulundu. Bu başvuru, her kullanıcının kendi portre fotoğraflarını ayrı ayrı çekmesi, daha sonra bunların yazılımla birleştirilerek klasik bir selfie haline dönüştürülmesini esas alıyor.

Sentetik selfie’ler…

İşlem, grubun geri kalanına davetiye gönderen bir kullanıcı tarafından başlatılıyor. Herkes kendi selfie’sini çekip ilk kullanıcıya gönderiyor. Bu noktada katılımın reddedilmesi seçeneği de mevcut. Uygulamada katılımcıların belli bir coğrafi bölgede bulunmaları zorunluluğu da yine ‘seçenek’ olarak sunuluyor. Bu sayede belli etkinlikte bulunan kişiler çekimde görünebiliyor.

Yazılımsal görüntüleme yöntemi ile birden çok portre fotoğrafı bir selfie halinde düzenleniyor. Burada ölçeklendirme ve insan sayısı gibi faktörler devreye giriyor. Elbette son olarak görüntüye bir arka plan ekleniyor, bu etkinlikteki kimsenin portresindeki arka plan görüntüsü olabileceği gibi tamamen farklı bir fotoğraf da olabiliyor. Nihai sonuç tahmin edileceği gibi kaydedilip paylaşılabilir özellikte.

Apple’ın söz konusu özelliği yeni bir mobil uygulama olarak sunabilir. Ancak her patent başvurusunun gerçek bir ürün ve hizmetle sonuçlanmadığı hatırlandığında söz konusu adım sadece bir ‘patent’ olarak da kalabilir.

Cevap bırakın