Apple, sanal gerçeklik pususunda!

0

sony_sanal_gerceklik_playstation_vr_ps_vr_heyecanlandiriyor_h2637

Sanal gerçeklik, 2015’teki durgun su yüzeyi görünümünü 2016’da terk edecek, ve teknoloji rafları çok sayıda yeni aygıtla adeta silkelenecek. Uzun yıllardır süregelen yatırımlarının meyvesini almak isteyen şirketler arasında kimler yok ki? Samsung’un Gear VR’ı, bir değil iki modelle birden pazara girmeye hazırlanan Tayvanlı HTC, Facebook’un Occulus’u, Microsoft’un HoloLens’i, Sony’nin ‘yakın gelecekte PS4 arenası sanal gerçeklik oyunları ile dolacak’ açıklamaları… Peki ya Apple?

Tüketici elektroniği denildiği anda akla gelen ilk şirketlerden Apple’ın sanal gerçeklik alanındaki sessizliği otoritelere göre sadece bir tür ‘pusuda bekleme’ anı. Gelişmeler izleniyor ve her zaman pazara temkinli bir yaklaşım sergileme eğilimi sergileyen şirket, hamlelerini en doğru yapıda atmaya hazırlanıyor.

samsung-gear-vr

Önde gelen yatırım şirketlerinden FBR & Co analisti Daniel Ives, Apple’ın 2016 yılında sanal gerçeklik alanındaki ilk adımlarını atabileceğini açıkladı. Ives’e göre teknoloji şirketi, satın almalar yoluyla ilerleyecek ve en nihayetinde de modellerinin duyurusunu gerçekleştirecek. Tüketici teknolojisinde sonraki doğal ilerlemenin artırılmış/sanal gerçeklik olduğunun altını çizen analist, geliştirilecek aygıtların iPhone ekosistemi ile uyum içinde çalışmasının beklendiğini de sözlerine ekliyor. Bu yönüyle de Samsung, HTC ve Microsoft’la yeni bir rekabet sahasının da açıkça gözler önüne serileceği belirtiliyor.

Apple’ın sanal gerçeklik pazarına ne gibi bir yaklaşım sergileyeceği hakkında henüz resmi bir yorum veya açıklama yok. Ancak özellikle analistler çevresinde 2016’ya ilişkin kuvvetli beklentilerin söz konusu olduğunu belirtelim. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın