Apple sadece iPhone tanıtmayacak! İşte beklentiler

0

Eylül ayı artık neredeyse Apple mevsimi olarak adlandırılacak. Her yılın eylül ayında en yeni iPhone modellerini dünyaya tanıtan Apple için yine beklenen gün geldi. Apple etkinliğine sayılı saatler kala, teknoloji severlerin heyecanı dorukta. Peki, Apple etkinliği yalnızca iPhone modellerini mi ağırlayacak? Tabii ki hayır. İşte, 10 Eylül TSİ 20:00’da başlayacak etkinlikten beklentiler.

Apple etkinliği başlıyor

Apple’ın en popüler ürünü iPhone’lar olsa da Cupertino’lu şirket yalnızca iPhone üretmiyor. Bu yüzden Apple Watch, Apple TV, bu yılın başında duyurulan abonelik servisleri ve hatta yeni Macbook Pro modeli bile bu etkinlikte tanıtılabilir.

Biz de bu yazımızda Apple etkinliği kapsamında tanıtılabilecek modellere yakından bakıyoruz.

Yeni iPhone’lar

Etkinliğin başrolünde tabii ki onlar var. Her yıl eylül ayında tanıtılan iPhone modellerine en yenileri ekleniyor. iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinin yerini alacak modeller şu şekilde sıralanıyor; iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.

İsim değişikliği yapılmış olsa da bu yılki güncelleme iPhone 6S ve iPhone 7 arasındaki değişime benzetiliyor. Tasarımı büyük ölçüde aynı kalacak telefonların daha çok teknik detayları güçlendirilmiş. Ayrıca, kamera tarafında da yenilikler söz konusu. Ekrandan parmak izi tarayıcı, daha küçük bir çentik ve 5G teknolojisi de beklentiler arasında olsa da bunların bir sonraki yıl tanıtılacak iPhone modellerinde görücüye çıkması muhtemel.

iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max: XS ve XS Max modellerinin yeni nesilleri sırasıyla 5.8 inçli k ve 6.5 inçlik OLED ekrana sahip. En büyük değişiklik ise kamer tarafında. Büyük bir kare kamera tasarımı kullanan Apple, kamera sayısını üçlemiş durumda. Yeni kameraların daha yüksek çözünürlükte oldukları ve daha iyi düşük ışık performansı ve video kaydı sundukları söyleniyor.

iPhone 11: Söylentiler bu modelin iPhone 11R olarak da adlandırılabileceğini söylüyor. 6.1 ibçlik LCD ekrana sahip telefon genel tasarımıyla iPhone XR’a benziyor. Buradaki en büyük günceleme de kamera tarafında. Artık çift kamera kurulumuna sahip olan telefonla daha iyi fotoğraflar çekilebilecek.

Bu arada üç modelde de Apple’ın A13 işlemcisi kullanılacak.

Apple Watch Series 5

Geçen yıl tasarım değişikliği geçiren Apple Watch’tan bu yıl tasarım anlamında bir yenilik beklenmiyor. Muhtemelen, daha iyi bir işlemci ile gelecek olan yeni seride S5 yonga seti kullanılacak. Titanyum ve seramik kasa alternatifleri de yeni seri ile birlikte Apple Watch ailesine katılıyor. Diğer söylentiler ise Apple Watch’un artık uyku takibi yapabileceğini gösteriyor. Ayrıca, bu yılın başında WWDC‘de duyurulmuş olan watchOS 6’daki tüm yenilikler de Apple Watch Series 5 modelinde hayat bulacak. Bunlardan en önemli kuşkusuz, bağımsız bir App Store’a sahip olması.

Apple Tag

Bir süredir Apple’ın bir Bluetooth destekli bir takipçi üzerinde çalıştığı konuşuluyordu. Tahminler Apple etkinliği ile bu takipçinin de tanıtılacağı yönünde. Bu cihaz kaybolan eşyaları bulmaya yardımcı olacak.

Yeni Apple TV donanımı

Apple TV’nin biraz unutulduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu etkinlikte A12 işlemcili bir Apple TV karşımıza çıkabilir. Apple Arcade oyun servisini yakında kullanıma sunacak. Yeni işlemci Apple TV’deki bu servisi destekleyecek.

Yazılım

WWDC’de yazılımlarını tanıtan Apple bunlarla ilgili daha fazla bilgiyi yeni etkinliğinde verebilir. iOS 13, iPadOS, watchOS 6, tvOS, HomePod ve macOS 10.15 Catalina ile ilgili en yeni bilgiler burada tanıtılabilir.

Hizmetler

Apple, iPhone satışlarının azalmaya başlamasıyla birlikte abonelik hizmetlerine biraz daha ağırlık verdi. Bu yılın başlarında Apple Arcade oyun aboneliği ile birlikte kendi yayın hizmeti olan Apple TV Plus’ı tanıtan şirket, yeni Apple etkinliği ile daha fazla bilgiyi teknoloji severlerle paylaşabilir. Apple Arcade’in iOS 13 ile birlikte devreye alınacağı bilinse de hala birçok özelliği belirsizliğini koruyor. Apple TV Plus’ın da aylık 9.99 dolarlık bir fiyata sahip olacağı söylense de konuyla ilgili resmi açıklamalar yok. Bu açıklamaların adresi de yeni etkinlik olabilir.

10,2 inç iPad

Bloomberg’ten Mark Gurman‘ın attığı bir tweet kafaları karıştırdı. Giriş seviyesi bir iPad modelinin de bu etkinlikte tanıtılabilme ihtimali ortaya çıktı. Steve Jobs’un 2010’da tableti ilk kez piyasaya sunmasından bu yana Apple’ın 9.7 inçli modelini değiştiren tablet bu etkinlikte tanıtılabilir.

16 inç Macbook Pro

Apple genellikle ekim ayında düzenlediği ayrı bir etkinlikle Mac ve iPad modellerini tanıtıyor. Ancak, şirketin yılın başından beri 16 inçlik bir Macbook Pro üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu modelin de ilk adresi 10 Eylül Apple etkinliği olabilir.

Son olarak, Apple’ın etkinliklerine damga vuran noktalardan biri de sürprizleri. Şirket, hiç tahmin edilmeyecek bir sürprizler herkesi şaşırtabilir.

Apple’ın etkinliğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Cevap bırakın