Apple patent ihlalinden yarım milyar dolar tazminat ödeyecek

0

Patent ihlali konusu, teknoloji şirketleri açısından apayrı bir boyut. Dünyanın hemen her ülkesinde, sayısız dava görülüyor ve bu alanda ciddi yaptırımların olduğu da biliniyor. Apple ise patent ihlali haberlerinin adeta gözbebeklerinden. Çünkü küresel anlamda çok değerli bir şirket ve patent davaları da buna paralel şekilde işlediği için kamuoyunun dikkatlerini üzerine topluyor. İşte bu noktada Apple adına bir patent ihlali davasının daha sonucu gündeme gelmiş durumda.

2015’te başlayan davada Apple’ın Wisconsin Alumni Research Foundation’a (WARF) patent ihlali nedeniyle 506 milyon dolar ödeme yapması kararı bağlandı. Dolayısıyla Apple, bir kez daha yüz milyonlarca dolarlık patent ihlali cezası ödemekle karşı karşıya kalıyor. Peki dava konusu neydi?

Wisconsin Üniversitesi’ne bağlı olan WARF, 1998 yılında almış olduğu bir patentinin iPhone cihazlarının işlemcisinde kullanıldığı gerekçesiyle Apple’ı dava etmişti. Apple’ın söz konusu karara itiraz etmesi gündemde. Aksi halde bu rakamın ödenmesini kabul etmiş sayılacak. Ancak şöyle bir durum daha var, Apple’ın her itirazı, ödenecek meblağanın da patent ihlaline dair geçen süreyle paralel şekilde artması anlamına gelebilir.

Öte yandan söz konusu kurum, daha önce aynı patentle ilgili ihlal edildiği iddiasıyla Intel’i de dava etmişti.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın