Apple Park açılıyor!

0

applepark

Apple, yaptığı basın açıklamasında uzun süredir inşası devam eden, uzay gemisini andıran kapüsün adını ve ne zaman açılacağını duyurdu. Apple Park, Nisan ayında çalışanlarına açılıyor.

175 dönümlük bir araziyi kapalayan yerleşkeye yaklaşık 12 bin insanın taşınması 6 ayı bulacak. Taşınma sürteci içersinde ve yaz boyunca park alanı ve bazı binaların inşasına da devam edilecek.

Apple’ın efsanevi kurucusu Steve Jobs’ın ölmeden önce planladığı Apple Park, Santa Clara Vadisi’nin kalbinde oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahip. Halka şeklindeki 2.8 milyon metrakarelik bina dünyanın en büyük kavisli cam panelleriyle kaplanmış durumda.

Cupertino’lu şirket, 62. yaşına giren Steve Jobs’ı unutmadı elbette. Kampüste bu yılın sonuna doğru kullanıma açılacak olan 1000 kişilik oditoryuma Steve Jobs Theatre adı verilerek efsanenin adı yaşatılacak. Apple’ın burada her zamanki ürün tanıtımlarını ve önemli konferanslarını gerçekleştirmesi bekleniyor.

Steve Jobs Tehatre

Steve Jobs Theatre

Apple Park bir Apple Store, halka açık kafetarya ve bir ziyaretçi merkezi de içeriyor. Foster + Partners ortaklığıyla tasarlanan yerleşke 17 megawatt’lık güneş panelleriyle birlikte yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle besleniyor.

Apple’a yeni bir soluk getirecek olan bu iş merkezi teknoloji şirketleri adına dikkat çekici düzeyde. Şirketin böyle bir yerde Steve Jobs’ın anısını yaşatması da takdire şayan.

Cevap bırakın