Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunApple, Mobil ve Bilgisayar Oyunlarında Nasıl Devrim Yapmayı Planlıyor?

  Apple, Mobil ve Bilgisayar Oyunlarında Nasıl Devrim Yapmayı Planlıyor?

  Apple şirketi 1976 yılında kurulduğundan beri yazılım ve donanım alanında üretim yapıyor. Her ne kadar son yıllarda telefonlarıyla bilinse de Apple’ın bilgisayar dünyasındaki yeri tartışılmaz. Ancak bu kadar köklü bir firmanın bilgisayar oyunları alanına biraz mesafeli kaldığını görüyoruz. Evet, Mac’lerde bilgisayarlarda çalışan oyunlar var. Fakat asıl mesele Apple’ın asla oyun dünyasında öncelikli bir hedef belirlememesi. Peki, yeni iPhone modelleriyle sıklıkla oyun sözcüğünün geçmesi bir değişimin göstergesi mi?

  Apple Arcade oyunları
  Apple, Arcade ile mobil oyunlarda deneyim kazandı. Şimdi bu deneyimi daha büyük projelere aktarma zamanı

  Apple ve bilgisayar oyunlarına değişen yaklaşım

  Öncelikle Apple’ın neden oyunlara mesafeli durduğuna bakalım. Cevap aslında biraz şirketin hedef kitlesi ve imajıyla ilgili. Çünkü Apple, 80’lerde ciddi bir iş bilgisayarı iken 90’larda masaüstü yayıncılık, fotoğraf işleme gibi yaratıcı ögeleri bünyesine kattı. O dönemi yaşamış biri olarak, oyun sözcüğünün o dönem algısı bugünden oldukça farklı olduğunu söyleyebilirim. O zamanlar oyunlar bugünkü gibi dev bir sektörden ziyade, genç girişimcilerin deneme sahasıydı. Yani Apple’ın iş ve yaratıcılık ile ilgili hedeflerinin yanında “oyun” biraz hafif kalıyordu.

  Gel zaman git zaman, Apple oyun sektöründeki değişimi izledi ve büyümeye ikna oldu. Anlaşılıyor ki artık teknoloji devi, bu alana dair daha somut adımlar atacak. İşte bazı başlıklara son dönemdeki Apple’ın oyun hamleleri… Yeni iPhone modellerinde Resident Evil, Death Stranding, Assassin’s Creed gibi AAA oyunların çalışacak olması en büyük gelişme. Diğer taraftan yeni işletim sistemi macOS Sonoma’nın oyunlarda uyumluluk ve performans artırıcı özellikleri… Bunlara ek olarak M2 gibi özel Apple işlemcilerin tanıtımında artık oyunlara dair değerlerin verilmesi… Uzun bir süredir Apple ürünlerinin PlayStation ve Xbox gamepadlerini resmi olarak desteklemesi….

  Görüyoruz ki artık Apple, oyun konusunu ciddiye alıyor. Fakat şöyle bir sorun var. Konsol, mobil oyunculuk ve PC derken bu sektörde köşeler kapıldı. Diğer taraftan Nintendo, Sony ve Microsoft gibi ciddi rakipler uzun yıllardır oyun dünyasına hizmet ediyor. Peki, inovasyon ile tanıdığımız Apple, masaya yeni bir şey getirebilir mi? Şirketin özgeçmişine baktığımızda cevap tabii ki olumlu. Yalnız Apple’ın ince eleyip sık dokuduğunu görüyoruz. Çünkü Apple Arcade örneğinde olduğu gibi şirket bu işte de kendine özgün bir imza atmanın arayışında.

  Resident Evil Village
  Resident Evil gibi bildiğimiz oyunları Apple’da daha çok göreceğiz. Fakat, gerçek hedef bence daha yukarıda…

  Arcade önemli bir mihenk taşı

  Ülkemizde bence gerektiği değeri görmese de Apple Arcade mobil oyun alanında bence önemli bir devrime imza attı. Mobil oyunların kaotik bir platforma hatta “çöplük” haline geldiğini gören Apple doğru temaslar kurdu. Çok özgün stüdyolarla çalışan Apple, bir patrondan ziyade küratör gibi hareket etti. Bu konuyu daha detaylı şekilde hazırlamış olduğum bu adreste yer alan yazıda aktarmıştım. Ancak bir anda Apple Arcade’in ilerlemesi durdu. Muhtemelen şirket hedeflerine ulaştı ve projeyi büyütmek istemedi. Fakat görünen o ki Apple buradan önemli doneler elde etti. Çünkü şirket, oyunlara sırtını dönmek yerine daha bir sarılmaya başladı.

  Devrim mi evrim mi?

  Apple’ın yavaş adım atmasını bir evrim olarak düşünüyorum. Bence Arcade ile küçük stüdyoları çatısı altına alan şirket, aynı formülü büyükler üzerinde uygulayacak. Belki yakın zamanda Apple’ın bünyesinde bir oyun departmanı olur. Çünkü şirket, yeni ve güçlü donanımlarına, özel geliştirdiği işlemcilere çok güveniyor ve bu gücü sergilemenin yollarını arıyor. Diğer taraftan fiyatları artan ürünlerin, oyuncular gibi yeni kitlelere ihtiyacı var. İlk etapta PC’den transfer olan oyunların sayısı artacak.

  Asıl devrim ise Apple’a özel “öldürücü” (killer) diye tabir edilen oyunların gelmesi. İşte Apple’ın oyun dünyasında yaratacağı asıl fark bu tarz oyunlar olacaktır. Ancak kapıda önemli bir tehlike bekliyor. Çok pahalı telefonlarda, 60 euro vererek eski PC oyunlarını oynamak ticari açıdan ne kadar başarılı olur? Elbette bu, bahsettiğim özel oyunlara doğru uzanan bir geçiş dönemi. Fakat doğru kurgulanmazsa Apple bu dönemde zarar görebilir. Böyle bir durumda sütten ağzı yanan inovasyon devi, oyun projelerini rafa kaldırabilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN