Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürApple Music, tüm zamanların en iyi 10 albümünü açıkladı

  Apple Music, tüm zamanların en iyi 10 albümünü açıkladı

  “The Miseducation of Lauryn Hill” ilk sıraya yerleşti.

  En iyi 10 albümü aşağıda keşfedebilirsiniz.

  1. Lemonade (2016), Beyoncé

  Beyoncé’nin müzik türlerini ezip geçen ve satış rekorları kıran altıncı albümü Lemonade hiddetli, cüretkar, kederli, kırılgan, deneysel, maskülen, utkulu, nüktedan ve cesur. Beyoncé’nin herkesin gözü üzerindeyken gizlice acı çektiği bir dönemde ansızın yayınladığı albüm, güçlü bir kişisel bildiri niteliğinde. Lemonade’in her saniyesi incelenmeyi ve kutlanmayı hak ediyor.

  1. Nevermind (1991), Nirvana

  Nevermind ve çıkış parçası “Smells Like Teen Spirit” bu Seattle triosu için sadece beklenmedik bir dönüm noktası olmakla kalmadı, aynı zamanda popüler kültürü daha önce ve bugüne dek hiç olmadığı gibi alt üst etti. Bir gecede punk müzik pop haline geldi, grunge müzik yaygınlaştı, sektörün duvarları yerle bir edildi ve grubun vokalisti Kurt Cobain, duygusal boşalmaya ihtiyacı olan bir neslin zoraki sesi oldu.

  1. Back to Black (2006), Amy Winehouse

  Amy Winehouse’un sunumu ve uhrevi, ebedi vokalleri müziğinin farklı bir his vermesini sağlıyor. Sevdiği müzikleri onurlandırmak için geçmişi yeniden canlandırmaya çalışırken bir yandan da ağzı bozuk, kendini geri planda tutan milenyum kuşağı kişiliğinden de ödün vermiyor. Back to Black retro-soul hayranlarına ve klasik cazcılara hitap etse de albümün tavrı rap müziğe daha yakın. Evet, çok komik biriydi. Ama şakası yoktu.

  1. good kid, m.A.A.d city (2012), Kendrick Lamar

  Kendrik Lamar’ın ikinci albümü good kid, m.A.A.d city, 21. yüzyılın hip-hop müziğini tanımlayan albümlerden biri. Snoop Dog ve Dr. Dre gibi Batı Yakası’nın kıdemli hip-hopçuları, gangsta rap mirasını sürdürmesi için Lamar’ı seçti ve bu albümün mirası, daha sonra Pulitzer Ödülü kazanacak olan ve belki de onu kendi neslinin bu en başarılı yazarı haline getirecek Amerikan tarzı hikaye anlatımının önemli örneklerinden biri.

  1. Songs in the Key of Life (1976), Stevie Wonder

  1974 yılında Stevie Wonder dünyanın en saygıdeğer pop yıldızıydı ve aynı zamanda müzik sektörünü tamamen bırakmayı düşünüyordu. Bu nedenle iki yıl sonra Songs in the Key of Life yayınlandığında öyle büyük talep gördü ki o zamana dek en hızlı satılan albüm oldu. Yaklaşık 90 dakika süren bu albüm, zahmetsizce melodik, geniş kapsamlı ve son derece kişisel olmayı başarıyor. Songs in the Key of Life, ses açısından, kültürel ve duygusal olarak devasa bir şarkı koleksiyonu olmanın çok daha ötesinde; başlı başına bir dünya görüşü sunuyor.

  1. Blonde (2016), Frank Ocean

  Blonde, bir saate 17 parça sığdırıyor olsa da bu albüm büyüyen bir fikir paletini, kişinin kendi sanatsal çılgınlık bayrağını taşıma zekasının kanıtını ve dinleyicilerin onunla bulunduğu yerde buluşacağına duyulan güveni temsil ediyor. Ve dinleyiciler de buna karşılık verdi. Ocean kendini 21. yüzyılın ikinci yarısına ilişkin karmaşıklığa ve sarsıcı değişikliklere eşsiz bir şekilde uyan, bu kuşağın bir sanatçısı olarak kabul ettirdi.

  1. Purple Rain (1984), Prince & The Revolution

  Yarısı en iyi 10 single parçalarından oluşan bu film müzikleri albümü, Prince Rogers Nelson’ı tüm zamanların en iyi tanınan ve farklı pop sanatçılarından biri haline getirdi. Siyah ve beyaz, kutsal ve dünyevi hissi verecek şekilde müzik stillerini birbirine katma şekli nedeniyle Prince sık sık Jimi Hendrix’le karşılaştırılıyordu. Gerçekteyse o zamanlar bir örneği yoktu ve bugün de kimseyle kıyaslanamaz.

  1. Abbey Road (1969), The Beatles

  Beatles’ın Abbey Road albümü, dünyayı değiştiren bir grubun yaratıcılığının zirvesindeyken ortaya çıkardığı, asla eskimeyen, eşsiz bir şarkı koleksiyonu. Grubun 11. ve aynı zamanda sondan bir önceki albümü olan Abbey Road’da aşırı yetenekli dört insan aynı odada silinmez izler bırakacak şarkıları birbiri ardına çalıyor.

  1. Thriller (1982), Michael Jackson

  Michael Jackson’ın 1982’de Thriller albümüyle yaptığı gibi zaman ve uzayda tümden kayma yaratacak çok az pop albümü ve hatta çok az sanat eseri var. Bu albüm modern popta satış rekorları kırarken müziğin kapsamını ve erişimini de yeniden tanımladı. Albümde yer alan dokuz parçanın yedisi en iyi 10 single arasında yer aldı ve albüm bugüne dek en çok satan albümlerden biri oldu.

  1. The Miseducation of Lauryn Hill (1998), Lauryn Hill

  Lauryn Hill’in ilk ve tek solo stüdyo albümü 1998’de sismik olay oldu: dönemin en büyük yıldızlarından biri değil, aynı zamanda dönemin kendisine de spiritüel bir açıdan büyüleyici bir çıplaklıkla, derinlemesine bir bakış sunuyordu. Hill, nesilde bir karşılaşılan yeteneğiyle on yıllar boyunca yenilikçiliğini duyurmaya ve ilham vermeye devam edecek. Sanatçılar, kültürü yeniden şekillendirecek ve yaratıcısını topluma mal edecek kadar ses getiren, bütünleştirici bir albüm elde etme umuduyla uzun diskografiler oluşturuyor; Lauryn Hill ise bunu tek albümle başardı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN