Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürApple Music için ‘ilk’ kritik hafta

  Apple Music için ‘ilk’ kritik hafta

  apple-musicHaziran ayında duyurulan ve teknoloji şirketi Apple adına yeni bir segmente giriş anlamı taşıyan müzik akışı uygulaması Apple Music, iOS 8.4 işletim sistemi güncellemesi ile birlikte indirilebilir form kazanmıştı. 30 Haziran tarihli güncellemeyi yükleyen, Apple Music kullanmaya başlayan iOS cihaz sahipleri için uygulamanın ücretsiz kullanım süresi 30 Eylül’de tamamlanıyor. Bu tarih, Apple adına oldukça kritik bir göstergenin ortaya çıkışı anlamı taşıyor.

  Spotify’ın pazar lideri olduğu müzik akışı servislerine büyük bir rekabet getiren Apple’ın müzik uygulamasının özelliği ilk üç ayının ücretsiz sonrasının ise kullanıcının insiyatifine bağlı olarak ücretli olması. Kullanıcıların yüzde kaçı uygulamayı silecek ve yüzde kaçı para ödeyerek kullanmaya devam edecek? İşte bu sorunun yanıtı merakla bekleniyor.

  Ekran_Resmi_2015-09-28_20_02_32

  Apple tarafından paylaşılan resmi rakamlara göre uygulamanın aktif kullanıcı sayısı 15 milyonu aşmış durumda. Rakam, geçtiğimiz ay 11 milyondu. Yani müzik dinleme uygulamasının sürekli yükselen bir ilgi boyutu ile karşı karşıya olduğu görülüyor. Kullanıcılarının büyük kısmı ise Haziran ayının sonundan itibaren Apple Music üzerinden hizmet alıyorlar. Ücretsiz olarak dinlenebilen çok sayıda müzik parçası ve radyo kanalı için söz konusu ilk kullanıcıların verecekleri kararın ne yönde olacağını birkaç gün içinde göreceğiz. Tamam mı devam mı?

  Apple Music beklediği finansal gelir modelini elde edebilecek mi? Yoksa kullanıcılar başka platformlar üzerinden ücretsiz müzik dinleme yollarını izlemeye devam edecekler mi? Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN