Apple-MediaTek işbirliği

0

Apple, akıllı ev aygıtı HomePod’ın işlemcileri konusunda MediaTek’le çalışma kararı aldı. İşte detaylar…

Apple, HomePod ürünlerinde kullanılmak üzere geliştirilecek işlemcilerin üretimi konusunda MediaTek ile çalışma kararı aldı. Şirketin 2019’da piyasaya sunacağı modelleri kapsayacak olan işbirliği kapsamında MediaTek’in Tayvan Semiconductor Manufacturing Company’de geliştirdiği ASIC işlemciler kullanılacak. 7 nm teknolojisine sahip işlemcilerin HomePod’un fiyatlarına etkisinin olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Akıllı hoparlör dendiğinde akla gelen ilk tedarikçi

Kamuoyunda Apple’ın HomePod için MediaTek’le çalışabileceği yönünde iddialar yer alıyordu. Çünkü Amazon Echo, Google Asistant ve Alibaba T-Mall Genie’nin de aralarında bulunduğu birçok akıllı ev aygıtında MediaTek’in işlemcileri kullanılıyordu. Bu kapsamda donanım üreticisinin akıllı hoparlörler dendiğinde akla gelen ilk tedarikçilerden biri olduğunu görmek zor değil.

Sırada iPhone’lar mı var?

Öte yandan Apple’ın Qualcomm cephesinde yaşadığı hukuki sorunların ardından MediaTek işlemcilerinde karar kılması acaba kapsam daha da genişler mi sorusunu akıllara getirdi. Apple’ın 2018’de satışa sunacağı iPhone modellerinde de bir sürprize imza atarak Qualcomm yerine MediaTek işlemcileri, teknolojinin merkezinde konumlandırması olası görünüyor. Bu hamlenin de yine iPhone modellerinde belli ölçüde bir fiyat düşüşünü beraberinde getirebileceği konuşuluyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın