Apple Lisa herkes için erişilebilir oluyor!

0

Artık Apple Lisa kaynak kodları herkes tarafından erişilebilir olacak. İşte detaylar…

Bilgisayar tarihi müzesinden gelen bir açıklama, kişisel bilgisayarların tarihine dair hafızalarımızı tazelememize neden olacak ölçüde büyük bir etki yaratmış durumda. Zira müzeden yapılan bildirime göre, Apple’ın Mac’ten önceki bilgisayar projesi Lisa’nın kaynak kodları kurtarıldı ve şu an bu kodlar Apple tarafından gözden geçiriliyor.

Duyuru, bilgisayar tarihi müzesi yetkilisi Al Kossow tarafından yapıldı. Kossow hem işletim sisteminin, hem de içerisindeki uygulamaların kaynak kodlarının başarılı bir şekilde kurtarıldığını duyurdu. Bu kodlar üzerinde Apple’ın incelemelerini tamamlamasının ardından, 2018 yılı içerisinde kodların sergilenmeye hazır hale getirileceği belirtiliyor. Eğer daha önce Lisa ile ilgilendiyseniz ve çeşitli emülatörlerle erişmeye çalıştıysanız, bu haberimiz sizin için geliyor! Zira artık Lisa’nın kaynak kodları herkes tarafından erişilebilir olacak.

Lisa, bugünkü enflasyona göre 25.000 dolar fiyata denk gelen bir bedelle (o günkü parayla 10.000 dolar) 1983 yılında satışa çıkarılmıştı. Makine, bir grafik arabirimi ve fare desteği sunan ilk kişisel bilgisayar olma özelliğini taşıyordu. Bütün bunlara karşın toplamda 10.000 adet satışla bu serüvenin noktalandığını belirtelim.

Her ne kadar Apple’ın kaynak kodlarını inceleme sürecine dair çok fazla bilgi paylaşımı yapılmıyorsa da, sonuç olarak Lisa işletim sistemi ve uygulamaları önümüzdeki yıl herkese açık olarak tamamen ücretsiz bir şekilde yayınlanacak ve herkesin test etme imkânı olacak. Oldukça heyecan verici bir deneyim olacağından kesinlikle eminiz.

Cevap bırakın