Apple kullananlar dikkat! Bu uygulamayı hemen güncelleyin

0

Apple, son zamanlarda yazılım tarafında önemli bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kaldı. Rapora göre şirket, yeni güncellemesiyle piyasaya sunduğu Safari’de, kullanıcıları riske atacak bir hata yaptı.

Kısa süre önce bazı geliştiriciler, Apple’ın Safari uygulamasında önemli bir güvenlik açığını keşfetti. iPhone, iPad hatta Mac bilgisayarları etkileyen sorun, Safari uygulamasından kaynaklanan açıktan dolayı ortaya çıktı. Bunun üzerine Apple, yeni yayınladığı güncellemelerle bu sorunu hemen çözdü. Ancak şirket, yazılım güncellemelerine ek olarak kullanıcılara, Safari uygulamasını güncelleme konusunda da öneride bulundu.

Apple, Safari’yi güncellemeyi önerdi

Bilindiği üzere Safari, WebKit ile IndexedDB uygulama hatası yüzüden bir süredir güvenlik açığına sahip. Söz konusu hata, web sitelerin Google Kimliğinize ve diğer bilgilerinize erişmesine neden oluyor. Normal şartlarda web sitelerinin kendi alan adlarıyla eşleşmeyen veritabanlarına erişim olmazken, bu hata güvenlik durumunun aşılmasını sağlıyor ve verileri riske atıyor.

Sorunun farkına varan Apple, bu hafta genel beta testlerini bitirdi ve kısa süre önce tüm platformları için yazılım güncellemeleri yayınladı. iOS 15.3’ü iPhone’larına sunan şirket, diğer yandan Mac ve iPad’ler içinde yeni sürümleri kullanıma sundu. Yazılım günncellemelerine ek olarak Apple, App Store üzerinden Safari uygulamasının da yeni sürümünü yayınladı. Sizler de söz konusu güvenlik açığından tamamenn kurtulmak için uygulama mağazasından, Safari tarayıcısının son sürümlerini cihazlarınıza yükleyebilirsiniz. Apple’a göre bu güncellemeler güvenlik açığını tamamen ortadan kaldıracaktır.

Cevap bırakın